Na czym polega piaskowanie zębów?

RTG zębów to obecnie jedno z najczęściej stosowanych badań diagnostycznych. Stomatologia stosuje RTG zębów, nazywane także badaniem rentgenowskim, przy wielu rodzajach leczeń. Rentgen okazuje się być przydatny wszędzie tam, gdzie trzeba zajrzeć trochę głębiej, niż jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Dowiedz się, czym jest RTG zębów i dlaczego ten rodzaj badania jest tak powszechnie stosowany.

Co umożliwia RTG zęba?

Promieniowanie rentgenowskie jest używane na wiele sposobów. RTG zębów to ogólna nazwa dla zbioru badań, które stosuje się w różnych celach. Do każdego z nich używa się promieniowania rentgenowskiego.

Pantomogram jest zdjęciem rentgenowskim, które obejmuje obszar żuchwy i szczęki. Do wykonania tego rodzaju zdjęcia używa się pantomografu. Aparat obraca się wokół nieruchomej głowy pacjenta, przez co jest w stanie dokładniej objąć większą powierzchnię i wygenerować szeroki, precyzyjny obraz.

Cefalogram jest kolejnym zdjęciem, które często wykonuje się w ramach diagnostyki stomatologicznej. Najczęstsze zastosowanie znajduje w dziale ortodoncji, ale używają go także stomatolodzy zajmujący się protetyką. Ortodonta, który posiada cefalogram, jest w stanie ocenić występujące wady zgryzu, opracować drogę leczenia, a także ocenić efekty po leczeniu ortodontycznym.

RTG zębów to również tomografia komputerowa w technologii 3D. Ten rodzaj badania diagnostycznego wyróżnia się niezwykłą szczegółowością, z którą stomatolog jest w stanie zaobserwować także drobne zmiany zachodzące w jamie ustnej. Tomografia komputerowa 3D przydaje się przy leczeniu implantologicznym, a także przy wykrywaniu próchnicy lub stanów zapalnych.

Czy badanie RTG jest bezpieczne?

RTG zębów jest przede wszystkim bezbolesne. Wykonanie tego rodzaju badania jest wolne od bólu i nie trzeba wykonywać znieczulenia, aby je przejść. Pacjenci martwią się jednak o to, że do badania używa się promieniowania RTG – które, w nadmiernych ilościach, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do nowotworów. Warto jednak pamiętać, że przy jednorazowym naświetlaniu mamy do czynienia wyłącznie z minimalnym ryzykiem.

RTG zęba w ciąży

Wykonanie badania rentgenowskiego jest niezalecane, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwszy trymestr ciąży jest czasem, gdy u dziecka rozwijają się ważne narządy wewnętrzne. Wykonanie takiego badania u kobiety w ciąży może być uzasadniony tylko i wyłącznie wtedy, gdy życiu matki zagraża niebezpieczeństwo, a wykonanie danego badania mogłoby pozwolić lekarzowi na obranie drogi leczenia.