Proteza szkieletowa to typ protezy, który jest stosunkowo komfortowy w codziennym użytkowaniu. Niestety trzeba liczyć się z tym, że u pacjenta może dojść sporadycznie do podrażnienia dziąseł, co skutkuje krwawieniem czy opuchlizną. Nie można tego problemu zignorować, gdyż takie podejście mogłoby spowodować poważniejszych dolegliwości, takich jak stany zapalne czy wypadanie zębów. 

 

Dziąsła można leczyć, a można też sprawić, by problemy z nimi związane nie występowały. Co jeśli wystąpią? Co oznacza ból dziąsła pod protezą? Czy proteza szkieletowa jest wygodna? Co zrobić, gdy uwierająca proteza zębowa sprawia kłopoty w codziennym funkcjonowaniu?

 

Czy proteza szkieletowa jest wygodna?

 

Proteza szkieletowa to typ protezy ruchomej, który stosuje się w przypadku częściowych braków w uzębieniu. W przypadku bezzębia całkowitego rekomendowane jest stosowanie innych rodzajów protezy. Ten rodzaj protezy zalicza się do metalowo-akrylowych, co pozwala lepiej ją przymocować i zmniejszyć widoczność.

 

W przypadku, gdy pojawia się ból dziąsła pod protezą, można dojść do wniosku, że jest ona źle dopasowana. Sama proteza szkieletowa jest bardzo dobra pod względem komfortu — jej zaletą jest przenoszenie sił żucia na pozostałe zęby, co, w przeciwieństwie do protez przenoszących siły żucia na dziąsła i błonę śluzową, jest sporym atutem. To oznacza, że ból dziąsła pod protezą szkieletową może się nie pojawić.

 

Do stworzenia takiej protezy wykorzystuje się mniejszą ilość akrylu, niż ma to miejsce w przypadku protez akrylowych, co wpływa również na jej wagę. To również powoduje, że jej noszenie jest bardzo wygodne. 

 

Niemniej jednak warto pamiętać, że ten rodzaj protezy nie jest refundowany. Leczenie protetyczne z wykorzystaniem protezy szkieletowej trzeba sfinansować z własnych środków. Cena protezy szkieletowej może sięgać nawet kilku tysięcy złotych — jest to zależne od tego, jaka ilość materiału jest niezbędna, aby stworzyć daną protezę.

 

Uwierająca proteza zębowa

 

Uwieranie protezy potrafi być bardzo uciążliwe. W niektórych przypadkach może to doprowadzić nawet do podrażnień, a stąd już prosta droga do groźnych stanów zapalnych. Ból dziąsła pod protezą może pojawić się, gdy mamy do czynienia ze zwykłą protezą akrylową. W związku z tym rozsądnie jest wyregulować protezę pod kątem aktualnych warunków. Aby wyregulować protezę, konieczne jest skontaktowanie się ze stomatologiem, który do tego celu wykorzysta specjalne narzędzia. Próba ustawienia protezy na własną rękę mogłaby skończyć się jej trwałym uszkodzeniem.

 

Niemniej jednak, z racji tego, że elementy mocujące są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta, trudno w przypadku protezy szkieletowej będzie o sytuację, w której dochodzi do uwierania protezy. Gdyby jednak tak się zdarzyło, nie podejmuj prób ustawienia na własną rękę, a tym bardziej nie naprawiaj jej w domu. Wszelkie zmiany w związku z konfiguracją protezy powinny być wykonywane przez stomatologa lub w laboratorium protetycznym.