Implant zęba a wysiłek fizyczny – co należy wiedzieć?
Implanty to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań dla pacjentów, którzy utracili zęba lub zęby. Jest on jednak obarczony pewnymi mitami, legendami, które warto jest rozwiewać — bo pacjenci często decydują się na gorszą alternatywę lub rezygnację z leczenia, właśnie ze względu na plotki. W tym artykule wyjaśnimy, czy istnieje jakieś powiązanie w kwestii „implant zęba a wysiłek fizyczny”, czy jedno wyklucza drugie. Skorzystanie z wszczepów to świetna szansa na pozbycie się problemu bezzębia. Implant zęba a wysiłek fizyczny — czy powinieneś się przejmować i wstrzymać się z ćwiczeniami po wszczepieniu implantu? Jeśli tak, to jaki czas gojenia jest niezbędny, by komfortowo podejść do powrotu do ćwiczeń?
Ból po implancie
Implantacja to zabieg, który jest wykonywany w znieczuleniu. Oznacza to, że podczas zabiegu ból nie będzie występować — pod warunkiem, że znieczulenie zostało wykonane prawidłowo. Niemniej jednak, pacjent musi liczyć się z tym, że ból pojawi się, gdy znieczulenie utraci swoją moc, czyli maksymalnie kilka godzin po zabiegu. Po zabiegu może okazać się, że dziąsła krwawią — co na początku jest normalne. Po kilku dniach krwawienie powinno ustać, może jednak pozostać wrażliwość dziąseł. Często okazuje się, że nie zachodzi konieczność stosowania środków przeciwbólowych, by uśmierzyć ból.
Postępowanie po zabiegu implantacji
Istnieje kilka zaleceń co do tego, jak powinno wyglądać postępowanie po zabiegu implantacji. W kwestii „implant zęba a wysiłek fizyczny” — warto zaznaczyć, że przez 1-2 dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego i ograniczyć mówienie. Niemniej jednak po okresie adaptacyjnym możemy normalnie wrócić do ćwiczeń, bez obaw o to, że z implantem stanie się coś złego, czy też pojawi się ból po implancie.
Mając na uwadze, że rana potrzebuje chwili na zagojenie, higiena zębów powinna odbywać się w normalnym trybie z uwzględnieniem, że operowany obszar musi pozostać praktycznie nienaruszony. W przeciwnym razie może dojść do opóźnienia procesu gojenia i różnych powikłań. W przypadku pojawienia się bólu i obrzęku, warto jest zdecydować się na zimne okłady.
Zabieg implantacji dobrze jest wykonać w miarę możliwości poza porą letnią, aby uniknąć przegrzewania się. Po zabiegu implantacji dobrze jest także relaksować się z uniesioną głową — natomiast warto jest unikać leżenia na płasko. Pierwsze 3-4 dni od wszczepienia implantu powinny być dodatkowo okresem całkowitej wstrzemięźliwości od papierosów i alkoholu.
Priorytetowe jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim dotyczy to przepisanych leków — warto je stosować, aby gojenie przebiegało efektywniej. Dodatkowo po każdym posiłku należy płukać usta.
Cieszymy się, że wiesz już, że w zestawieniu „implant zęba a wysiłek fizyczny” nie zachodzi wzajemne wykluczanie się. Jeśli zdecydujesz się na implanty, musisz wykonać maksymalnie dwudniową przerwę po zabiegu, po czym możesz spokojnie wrócić do ulubionych zajęć. Życzymy powodzenia!