Krzywe zęby mleczne u niemowląt – czy zwiastuje to problem w przyszłości?

Krzywe zęby mleczne u niemowląt to zmora, która spędza sen z powiek zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Wady zgryzu to przede wszystkim problem estetyczny, bo trudno jest się sobie podobać mając wadę zgryzu. Krzywe zęby mleczne u niemowląt to także spore utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, a także mało atrakcyjna perspektywa bycia szczególnie narażonym na rozwój wielu chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Z tego artykułu dowiesz się, co powoduje krzywe zęby mleczne u niemowląt, a także w jaki sposób leczy się choroby zgryzu.

 

Od czego rosną krzywe zęby?

 

Trudno jest jednoznacznie określić, od czego rosną krzywe zęby u dziecka. Krzywe zęby u dziecka mogą być spowodowane między innymi czynnikami genetycznymi (związanymi m.in. z ewolucją). Ważne są także czynniki środowiskowe. Wśród czynników wpływających na to, dlaczego krzywe zęby u dziecka rozwijają się, warto jest wyróżnić między innymi:

  • Dietę dziecka — karmienie piersią rozwija mięśnie twarzoczaszki, co zmniejsza ryzyko pojawienia się wady zgryzu u dziecka. Dodatkowo warto jest podawać dziecku odpowiednie posiłki, adekwatne do jego stopnia rozwoju — przede wszystkim warto rozpocząć od miękkich kawałków owoców i warzyw i stopniowo zwiększać „twardość” posiłków; w przypadku, gdy rodzic zaniedba tę kwestię, może dojść do pojawienia się stłoczeń i nie tylko,
  • Szkodliwe nawyki, na przykład ssanie palca,
  • Próchnica, która prowadzi do konieczności przedwczesnego usunięcia zęba,
  • Oddychanie przez usta, 
  • Nieprawidłowa praca języka.

 

To zaledwie część przyczyn mogących powodować krzywe zęby mleczne u niemowląt. W takiej sytuacji dziecko jest narażone między innymi na zgryz krzyżowy przedni, zgryz krzyżowy boczny, tyłozgryz, zgryz otwarty. Rozsądnie jest zapobiegać, gdyż leczenie problemu, jakim są krzywe zęby mleczne u niemowląt, jest stosunkowo czasochłonne i bardzo kosztowne. Rozsądnie jest skontaktować dziecko z ortodontą w momencie, gdy rodzic dopatrzy się nieprawidłowości mogących świadczyć o tym, że wada zgryzu i dziecka rozwija się.

 

Możliwe, że mimo wszystko rodzic przeoczy moment rozwoju wady i skontaktuje się z lekarzem ortodontą, gdy będzie już występować konieczność leczenia. Warto zaznaczyć, że dziecko nie jest skazane na wadę zgryzu — ważne jest, aby odpowiednio wcześnie podjąć leczenie, najlepiej w momencie, gdy proces rozwoju tkanki kostnej jeszcze się u dziecka nie zakończył. Wtedy szczęka jest najbardziej „plastyczna”, przez co efekty leczenia ortodontycznego będzie można łatwo zaobserwować. 

 

Leczenie ortodontyczne u dziecka najczęściej przeprowadza się z wykorzystaniem aparatu ruchomego. Taki aparat może skutecznie rozwiązać problem niektórych wad zgryzu — warto dodatkowo upewnić się, czy jest on refundowany przez NFZ. Leczenie ortodontyczne często łączy się ze współpracą z innymi lekarzami. Jest to związane na przykład z problemami z mięśniami — jeśli są one zbyt słabe, konieczne będzie ich ćwiczenie z pomocą planu zaleconego przez fizjoterapeutę czy logopedę.