Płytka nazębna u dzieci – co robić?

Szkliwo zębów dzieci jest słabe z natury — wynika to z charakterystyki zębów mlecznych. Dzieci, które chcą utrzymać zęby w nienagannej kondycji, muszą szczególnie przykładać się do higieny zębów, by nie pojawiła się u nich próchnica. Niestety w niektórych przypadkach jest to bardzo trudne — szczególnie mając na uwadze, że zarówno my – dorośli, jak i dzieci, jesteśmy narażeni na powstawanie płytki nazębnej. Płytka nazębna u dzieci to trudny problem, dlatego warto wiedzieć, płytka nazębna jak powstaje i jakie szczoteczki elektryczne dla dzieci są w stanie się z nią uporać. Zapraszamy do lektury!

 

Płytka nazębna – jak powstaje?

 

Płytka nazębna u dzieci wygląda tak samo, jak u dorosłych. Jest to warstwa węglowodanów i bakterii, która stale pokazuje się na zębach — szczególnie po posiłku. Powstawanie płytki nazębnej jest bardzo groźne dla zębów, gdyż za jej powstawaniem stoi uszkadzanie zęba ze względu na powstałe kwasy obniżające pH jamy ustnej. Z czasem taka płytka nazębna może doprowadzić do powstawania ubytków próchnicowych, a także zmineralizować (utwardzić) się — co powoduje problem kamienia nazębnego. Stąd już prosta droga do chorób przyzębia, szczególnie groźnych dla kondycji uzębienia.

 

Niestety, ale dzieci również są na to wszystko narażone. Na szczęście, wszystkie szczoteczki elektryczne dla dzieci powinny się z nią uporać. Płytka nazębna jest stosunkowo miękka i można ją łatwo usuwać z wykorzystaniem zwykłej szczoteczki — skorzystanie z elektrycznego wariantu zwiększy skuteczność czyszczenia. 

 

Jak pozbyć się płytki nazębnej u dzieci?

 

Przede wszystkim płytka nazębna u dzieci może być usuwana poprzez bardzo dokładne szczotkowanie zębów. Trudno będzie namówić dziecko do szczotkowania zębów po każdym posiłku, warto jednak utrzymać absolutne minimum w postaci szczotkowania dwukrotnego w ciągu dnia. Warto także stosować nić dentystyczną, która dodatkowo pozwoli na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, szczególnie narażonych na próchnicę.

 

Aby płytka nazębna nie pojawiała się tak często, warto jest ograniczyć bakteriom odpowiadającym za jej rozwój dopływ pożywienia. Takim pokarmem są takie składniki jak skrobia czy cukier (zawarty m.in. w słodyczach). Zapobieganie płytce nazębnej polega także na zmianie nawyków żywieniowych. Warto jest zamienić cukier na coś, czego bakterie nie lubią i co nie powoduje ich rozwoju. 

 

Prócz tego, konieczne jest regularne odwiedzanie dentysty wraz z dzieckiem, celem wykonania zabiegów higienizujących. Do takich zabiegów należą skaling i piaskowanie, które pozwolą usunąć kamień nazębny — czyli zmineralizowaną płytkę nazębną, a także samą płytkę nazębną i wszelkie osady z powierzchni zęba. Płytka nazębna u dzieci, które mają już kilka, kilkanaście lat, może być usuwana w podobny sposób jak u dorosłych pacjentów.

 

Wiesz już, płytka nazębna jak powstaje. Prześledzenie procesu rozwoju płytki nazębnej pozwoli skutecznie zapobiegać jej rozwojowi. Wystarczy, że zastosujesz się do tych prostych rad — to proste!