„Złamana szczęka — co jeść?” — pytają internauci. Złamanie szczęki to skomplikowany problem, który mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak nie czyni go niemożliwym. Na czas rekonwalescencji bez wątpienia konieczne jest ograniczenie planu dnia do nieskomplikowanych czynności, a także przejściowa zmiana diety na produkty o określonym stanie skupienia. Ze względu na czynnik mechaniczny pacjent, który ma złamaną szczękę, nie ma możliwości spożywania produktów wymagających gryzienia. Dowiedz się co jeść mając złamaną szczękę i jak wygląda operacja złamanej szczęki.

Złamana szczęka objawy

Pacjenci ze złamaną szczęką powinien pilnie skontaktować się z lekarzem. Czasami jednak problem jest niejednoznaczny — mimo mocnego uderzenia i bólu pacjent nie jest do końca przekonany, czy to złamanie szczęki, czy zwykłe obicie. W związku z tym warto wiedzieć jakie są objawy złamanej szczęki.

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem przy złamaniu, jest mocny ból przy próbie poruszania szczęką. Może to być jednak związane z innym schorzeniem, niewynikającym ze złamania — dlatego warto zapoznać się z kolejnymi objawami. W zależności od skali złamania może dojść do zniekształcenia szczęki, problemów z przełykaniem i oddychaniem, a także obrzęk na twarzy.

Złamana szczęka stwarza spore zagrożenie dla życia pacjenta — w trudnych przypadkach może dojść nawet do zablokowania dróg oddechowych, co wymaga natychmiastowej interwencji. Złamaniu szczęki najczęściej towarzyszy wybicie lub złamanie zębów — wówczas też zauważalne jest krwawienie. Jeśli pacjent mocno się uderzył i podejrzewa u siebie złamanie — czym prędzej zalecany jest kontakt z lekarzem.

Okres rekonwalescencji wymusza na pacjencie spożywanie produktów płynnych i półpłynnych (np. produktów o konsystencji papki). Dieta tego rodzaju nie musi być jednak nudna — wystarczy ją odpowiednio zaplanować. Pacjent w dalszym ciągu może spożywać swoje ulubione posiłki — na przykład kurczaka, ryż czy warzywa, jednak ważne jest ich zmiksowanie — tak, aby nie zachodziła konieczność gryzienia. Wówczas posiłki powinny być spożywane przez słomkę. Nie jest to tak samo apetyczne, jak pełnoprawny posiłek, ale za to ma takie same wartości odżywcze.

Jama ustna powinna być chroniona przed gorącymi, kwaśnymi produktami — ich spożycie mogłoby doprowadzić do opóźnienia procesu gojenia. Zalecane jest spożywanie m.in. zup kremów, owoców i nabiału (np. mleko i owoce) poprzez ich zblendowanie. W trakcie rehabilitacji szczęka powinna być jak najmniej obciążana.

Złamana szczęka operacja

Operacja wymaga uprzednich badań — między innymi tomografu komputerowego. Leczenie złamanej szczęki może odbywać się drogą chirurgiczną, choć nie zawsze jest to konieczne. Z zabiegów chirurgicznych wyróżnia się zabieg osteosyntezy — wykonanie tego zabiegu polega na połączeniu odłamów kostnych specjalną płytką. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W niektórych sytuacjach sprawdzą się także metody zachowawcze — na przykład nastawianie szczęki poprzez drutowanie.