Jak jeść z protezą zębową?

Utrata zęba najczęściej jest związana z koniecznością ekstrakcji zęba, może być także powiązana z rozwojem chorób odpowiadających za wypadanie zębów. Pacjent, który utracił zęby, musi zastanowić się nad rodzajem rozwiązania protetycznego, z którego chciałby skorzystać. Do wyboru są trzy najpopularniejsze opcje — implanty, protezy zębowe i most protetyczny. Na protezę zębową decydują się pacjenci, którym zależy, aby leczenie mogło zostać przeprowadzone możliwie niewielkim kosztem.

Usunięcie zębów — kiedy proteza?

Pacjenci zastanawiają się jak długo należy odczekać po utracie zęba, aby móc skorzystać z protezy zębowej. Okazuje się, że jej zamocowanie jest możliwe niemal natychmiastowo — co jest sporą zaletą tego rozwiązania. Niemniej jednak rekomendowane jest dopasowanie czasu założenia protezy do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Czasem może okazać się, że ekstrakcja spowodowała u pacjenta spory dyskomfort — wówczas rekomendowane jest odczekanie kilku dni, aż wszelki ból i nieprzyjemne odczucia znikną.

Dzień zamocowania protezy dobre jest dobrać pod kątem umożliwienia sobie przyzwyczajania się do tego rodzaju rozwiązania. Na to potrzebujemy co najmniej kilku dni — dlatego w typowym tygodniu pracującym warto pójść do lekarza protetyka w piątek, bo wówczas pacjent będzie mieć sobotę i niedzielę na przyzwyczajenie się do protezy.

Jak żyć z protezą zębową?

Stopniowe przyzwyczajanie się do protezy zębowej z czasem umożliwi ponowne cieszenie się ulubionymi potrawami. Do życia z protezą zębową potrzeba czasu i cierpliwości. Świadomość ryzyka związanego z noszeniem protezy — na przykład związanego z tym, że taka proteza może przez przypadek wypaść, może początkowo w pewnym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Aby żyć z protezą zębową, konieczna jest przede wszystkim dobra edukacja na temat rozwiązania protetycznego, z którego pacjent zdecydował się skorzystać. W sytuacji, gdy zachodzi konieczność skorzystania z protezy, pacjent powinien być dobrze uświadomiony na temat tego jak żyć z protezą zębową, jak jeść z protezą zębową, jakich środków należy używać, aby mocować protezę.

Aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie warto podejść do tematu protezy z dystansem. To dobre rozwiązanie protetyczne — podobnie jak mosty czy korony protetyczne — jednak niepozbawione wad. Świadomość tych wad pozwoli pacjentowi z czasem je zaakceptować i nie wstydzić się ich — dzięki temu pacjent będzie w stanie skupić się na czerpaniu radości z życia.

„Jak jeść z protezą?” — pytają internauci. W przypadku protez zalecana jest pewna rozwaga — protezy ruchome osiadające przenoszą siły żucia na śluzówkę, dlatego jedzenie zbyt twardych posiłków może powodować dyskomfort. Sytuacja wygląda dużo lepiej w przypadku protez szkieletowych — w ich przypadku siły żucia są przenoszone na zęby, na których zostały one zamocowane, co daje pacjentom większy komfort podczas jedzenia.

Do każdego rozwiązania protetycznego da się przyzwyczaić — wystarczy dać sobie trochę czasu. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy rozwiązanie protetyczne powoduje dyskomfort, można skontaktować się z lekarzem protetykiem, który poprawi jego funkcjonowanie.