Ile procent ludzi ma krzywe zęby?
Szacuje się, że nawet 60% wszystkich Polaków ma wady zgryzu. To spory odsetek, który wynika między z innymi niewielkiej świadomości na temat szkodliwości wad zgryzu w codziennym życiu. To, ile procent ludzi ma krzywe zęby, skłania do refleksji. Najczęściej wady zgryzu są uznawane za wadę estetyczną, z którą można żyć — i nic ponadto! Tymczasem okazuje się, że wady zgryzu mogą powodować zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, przyspieszać rozwój próchnicy, chorób przyzębia czy wpływać na rozwój wad wymowy. Zadaj sobie pytanie „dlaczego mam krzywe zęby?” i dowiedz się, jak zamaskować krzywe zęby lub zwalczyć wadę zgryzu.
Dlaczego mam krzywe zęby
To, ile procent ludzi ma krzywe zęby, może przerażać. Skala problemu jest bardzo duża — więcej niż połowa Polaków ma wady zgryzu, które są ignorowane, lub ich leczenie nie jest dostatecznie skuteczne. Brak leczenia ortodontycznego wynika między innymi z braku świadomości na temat możliwości obecnych rozwiązań z zakresu ortodoncji. Okazuje się, że leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego można podjąć w każdym wieku — nie tylko w wieku młodzieńczym. Takie leczenie również jest skuteczne, choć bardziej czasochłonne niż u pacjenta, którego tkanka kostna stale się rozwija.
Powstawanie wad zgryzu jest związane między innymi z genetyką pacjenta. Wady zgryzu nieszczęśliwie są zapisane w genach — i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Skrzywienie zębów wynikające z genów można leczyć — nie istnieją przeciwwskazania ku temu — niestety istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci pacjenta również będą go wymagać.
W wielu przypadkach wady zgryzu wynikają z nieprawidłowych nawyków pacjenta — może być to związane z okresem dziecięcym (ssanie kciuka, smoczka). Wady zgryzu mogą pojawiać się także w dorosłości — najczęściej występują one u osób, które gryzą długopisy, ołówki, obgryzają paznokcie. Wady zgryzu w dorosłości mogą pojawić się także przez stłoczenia wynikające z wyrzynania zębów mądrości, czy też przez nieprawidłowe wyrzynanie zębów zatrzymanych. Na zęby ósme u niektórych brakuje miejsca — i wtedy przy ich wyrzynaniu pozostałe zęby ulegają stłoczeniu.
Jak zamaskować krzywe zęby
Czy istnieje możliwość zamaskowania krzywych zębów? Okazuje się, że pacjent może zdecydować się na ukrycie niektórych wad zgryzu z wykorzystaniem licówek porcelanowych. W takiej sytuacji rekomendowane jest skonsultowanie się z lekarzem specjalizującym się w stomatologii estetycznej, który oceni możliwość wykorzystania licówek w danym przypadku. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie jest niezalecane u pacjentów zmagających się z bruksizmem, czyli nocnym zgrzytaniem zębów.
Zamiast maskować wadę zgryzu bardziej opłaca się podjąć leczenie ortodontyczne, które na stałe zniweluje wadę zgryzu. Lekarz ortodonta zawsze opracowuje taki plan leczenia, który uwzględnia zarówno uzyskanie efektu, jak i zapobieganie jego utraceniu. Dlatego w planie leczenia ortodontycznego u niektórych zawiera się m.in. usunięcie zębów zatrzymanych.