Protezy szkieletowe – charakterystyka
Wypełnianie ubytków zębowych jest niezwykle ważne. Uzupełnienie luk pozwoli uchronić pacjenta nawet od utraty zębów, spowodowanych m.in. zanikiem tkanki kostnej. Proteza szkieletowa to jeden ze sposobów na uzupełnienie luk w uzębieniu. Dowiedz się, czym wyróżnia się proteza szkieletowa i kiedy warto ją zastosować.
Właściwości protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań protetycznych. Używa się jej celem zrekonstruowania brakujących zębów w szczęce. Pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną. Jej zastosowanie gwarantuje satysfakcjonujący efekt.
Zastosowanie protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa jest rozwiązaniem protetycznym, które można zastosować zarówno w górnym, jak dolnym łuku zębowym. Jej obecność jest uzasadniona u pacjentów, którzy chcą pozbyć się brakujących zębów, generujących kompleksy i utrudniających funkcjonowanie.
Zastosowanie protezy szkieletowej znajduje szansę u pacjentów, u których inne formy protetyki, na przykład most protetyczny, nie mogą zostać użyte. Zdarza się to w momencie, gdy pacjent boryka się z problemem dużych braków w uzębieniu.
Proteza szkieletowa, prócz efektu estetycznego, gwarantuje również ograniczenie zanikania tkanki kostnej; proces ten postępuje stosunkowo szybko, gdy pacjent ma braki w uzębieniu. To spore udogodnienie, które pozwoli utrzymać pacjentowi zdrowe naturalne zęby przez dłuższy czas.
Jak zrobiona jest proteza szkieletowa?
Materiał, z którego wykonywana jest proteza szkieletowa, to głównie akryl. Do wykonania klamer, które ją utrzymują, używa się metalu. Proteza szkieletowa może być również wykonana z materiału termoplastycznego – w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta. Istnieje również możliwość zmiany klamer na, przykładowo, zatrzaski – konieczne jest, aby możliwość danej zmiany skonsultować z lekarzem dentystą.
Ile kosztuje proteza szkieletowa?
Proteza szkieletowa może być refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Konieczne jest spełnienie określonych warunków – stomatolog, u którego pacjent wykonuje protezę, jest w stanie ocenić, czy proteza szkieletowa danego pacjenta może zostać zrefundowana.
Większość pacjentów powinna być jednak przygotowana na to, aby koszty leczenia protetycznego (w tym przypadku – zaprojektowania i stworzenia protezy szkieletowej) pokryć z własnej kieszeni. W zależności od użytego materiału, a także ilości zębów, które obejmuje dana proteza szkieletowa, cena protezy zaczyna się od kilkuset złotych, kończąc na kwotach sięgających 4-5 tysięcy złotych.