Kiretaż otwarty — charakterystyka zabiegu periodontologicznego
Słysząc słowo kiretaż, wielu z was mogłoby zastanawiać, się, o co tak naprawdę tu chodzi. Śpieszymy z pomocą. Otóż sam kiretaż to zabieg związany z chorobami tkanek nazywanych przyzębiem. Sam kiretaż umożliwia oczyszczenie kamienia nazębnego nie z samych zębów, a…z kieszonek przyzębnych. Kiretaż możemy podzielić na otwarty i zamknięty. My dzisiaj skupimy się szczególnie na kiretażu otwartym, jednak nie zapomnimy napomknąć trochę informacji o kiretażu jako samym zabiegu.
Kiretaż otwarty — charakterystyka zabiegu
Kiretaż otwarty polega na oczyszczeniu korzeni uzębienia zakażonego przez kamień nazębny. Jest on kiretażem o wyższym stopniu inwazyjności. Wpierw niezbędne jest przecięcie dziąsła, jego odsłonięcie i w dalszej kolejności — oczyszczenie zębów z kamienia. To właśnie kiretaż umożliwia wyczyszczenie kieszonek z kamienia. Po tym, jak stomatolog specjalizujący się w periodontologii wykona wszystkie niezbędne czynności oczyszczające możliwe będzie wypolerowanie powierzchni korzenia i zamknięcie dziąsła wokół niego. Oczywiście sam kiretaż otwarty wykonywany jest z pomocą znieczulenia miejscowego. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu, a jednocześnie może on uzyskać prosty dostęp do korzenia zęba.
Skutki uboczne kiretażu otwartego
Czy tak inwazyjny zabieg, jak kiretaż otwarty może powodować wystąpienie skutków ubocznych? Jak się okazuje… tak! W związku z tym że przy wykonywaniu kiretażu dochodzi do rozcięcia tkanek miękkich, to możliwe jest wystąpienie obrzęki. Niech nie zaskoczy was także wystąpienie drobnego zasinienia czy nawet przebarwienia tkanek policzka, czy wargi. Możliwe jest również wystąpienie krwawienia czy też czasowa utrata czucia w miejscu wykonywania kiretażu. Poza tym pacjenci często zauważają, że po wykonanym kiretażu dotyka ich nadwrażliwość zębów na bodźce zimne oraz ciepłe. W skrajnych przypadkach, po wykonanym kiretażu możliwe jest wystąpienie rozchwianie poszczególnych elementów uzębienia.
Zalecenia po kiretażu otwartym
Po wykonanym kiretażu otwartym należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Przede wszystkim, należy unikać pochylania się oraz gwałtownego wstawania, co znacząco zwiększa przekrwienie dziąseł. W miarę możliwości należy także unikać stresujących sytuacji, co zmniejszy nasze ciśnienie tętnicze. Dzięki temu unikniemy krwawienia i znacząco przyspieszymy gojenie powstałej w ramach kiretażu rany. Przyjmujmy również leki przeciwbólowe, mogące znacząco ułatwić naszą rekonwalescencję.