Endodoncja mikroskopowa, czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem, jest zabiegiem pozwalającym na efektywne wyleczenie zęba zakażonego przez długotrwałą obecność bakterii próchniczych. Jak więc leczenie kanałowe może pomóc w wyleczeniu zębów? Kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecanym wyjściem w leczeniu stomatologicznym. Jak mikroskop może umożliwić osiągnięcie pozytywnych efektów leczenia endodontycznego? Przekonajmy się w dzisiejszym artykule!

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem z zasady niczym nie różni się od klasycznej wersji zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Podobnie jak w tradycyjnej wersji, dochodzi do otworzenia komory zęba. Stomatolog dokonuje wtedy oczyszczenia miazgi z pomocą dostępnych narzędzi i co najważniejsze — mikroskopu. Endodoncja wymaga także dokładnego zdezynfekowania oraz wysuszenia kanału korzeniowego. Dzięki temu ząb zostaje wyleczony z nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jeżeli leczenie kanałowe zostanie wykonane w poprawny sposób — możliwe staje się wypełnienie kanałów przy pomocy gutaperki na ciepło. To dzięki zabiegowi, jakim jest endodoncja możemy cieszyć się zdrowym zębem i oddalić ryzyko co do ekstrakcji zęba.

Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe wskazane jest w momencie, w którym dojdzie do wystąpienia nieuleczalnego zapalenia miazgi. Jednakże będzie to również zalecane wyjście, gdy leczenie kanałowe będzie miało na celu wyleczenie zgorzeli lub martwicy zęba. Endodoncja okaże się także pomocnym rozwiązaniem, gdy dojdzie do uszkodzenia zęba wraz z odsłonięciem miazgi. Jest to niezbędny krok, w momencie, gdy miazga może stać się obiektem ataku ze strony bakterii — stąd też kluczowe jest jej usunięcie z pomocą zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe.

Zalety mikroskopu w endodoncji

Co jednak sprawia, że dziedzina, jaką jest endodoncja jest tak zafascynowana tym, co oferuje mikroskop? Otóż przede wszystkim, leczenie kanałowe pod mikroskopem jest znacznie skuteczniejsze niż te tradycyjne. Pozwala ono na osiągnięcie niespotykanej wcześniej precyzji w trakcie leczenia. Pole zabiegowe, w czasie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe zostaje znacząco powiększone, co umożliwia zauważenie wszystkiego — od kanałów które są bardzo zakrzywione do tych, które mogłyby umknąć uwadze stomatologa w trakcie leczenia. Sami więc widzicie, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest niezwykle pomocnym i skutecznym zabiegiem!