Próchnica zębów — leczenie i profilaktyka

Próchnica to wbrew pozorom jedna z najbardziej powszechnych i najbardziej rozpowszechnionych chorób uzębienia. Pomimo tego, że spora część z nas może w łatwy sposób zatrzymać efekty choroby, jaką jest próchnica, to i tak jej pojawienie jest czymś powszechnym. Nic dziwnego, skoro wedle przeróżnych statystyk zaledwie połowa polaków regularnie dba o swoją higienę jamy ustnej. Jakie czynniki wpływają na rozwój choroby, jaką jest próchnica? Jak ją leczyć i jak jej zapobiegać w przyszłości?

Przyczyny powstania próchnicy zębów

Próchnica zębów to choroba powodowana przez bakterie obecne na powierzchni zębów. Mamy dla was szokująca statystykę — w naszej jamie ustnej żyje ponad 300 gatunków bakterii, jednak zaledwie kilka z nich do tych szkodliwych, które wpływają na to, że rozwija się próchnica. Bakterie te tworzą kwasy, niszczące szkliwo, a następnie zębina. Próchnica rozwija się jeszcze mocniej, w momencie, gdy nie będziemy odmawiać sobie słodkich napojów, owoców, słodzonej kawy lub herbaty. Wraz z niedbaniem o własną higienę jamy ustnej, tworzymy wręcz idealne środowisko do rozwoju choroby, jaką jest próchnica. Co zrobić, aby próchnica zębów stała się przeszłością i została wyleczona?

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy, zależne jest od tego, w jakim stopniu rozwoju tej choroby aktualnie znajduje się pacjent. Jeżeli nie pozwoliliśmy, aby próchnica rozwinęła się w poważnym stopniu, wystarczy zastosowanie remineralizacji szkliwa. W tym momencie próchnica będzie miała postać białych plam na szkliwie o mocno porowatej powierzchni. Po dostarczeniu fluoru zębom możliwe jest cieszenie się wolnymi od próchnicy zębami.

Jeżeli jednak dojdzie do poważnego uszkodzenia szkliwa, niezbędne staje się to, aby oczyścić ubytek z zakażonej tkanki i założenie właściwego wypełnienia wykonanego z materiału kompozytowego. Dzieje się to przy pomocy wiertła. Próchnica w tym momencie przyjmuje postać ciemnych, niemalże czarnych plamek na powierzchni zębów.

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Co jednak możemy zrobić, aby próchnica nie męczyła naszego zdrowia? Najważniejsze jest to, aby zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Dzięki temu próchnica nie będzie atakować naszych zębów, co znacząco ułatwi zachowanie właściwego stanu jamy ustnej. Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć ilość spożywanych cukrów. Zadbajmy jednak o to, aby dostarczać naszemu organizmowi właściwą ilość witamin A, C i D. Dzięki temu, próchnica zostanie zatrzymana, a my — będziemy cieszyć się zdrowiem.