Co daje piaskowanie zębów?

co-daje-piaskowanie-zebow

Stan uzębienia zmienia się wraz z wiekiem. W trakcie upływu lat dochodzi do pogorszenia jakości szkliwa, w wyniku czego staje się ono porowate i osłabione. Dodatkowo nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz palenie tytoniu lub spożywanie nadmiernej ilości kawy i innych płynów barwiących przyczynia się nie tylko do postępowania tego procesu ale również do odkładania się osadów i tworzenia przebarwień. Rozwiązaniem tego problemu są specjalistyczne zabiegi dentystyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym, takie jak na przykład piaskowanie. Zatem warto zastanowić się nad tym, co daje piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów – czy warto?

Z uwagi na dość duże zainteresowanie zabiegiem warto odpowiedzieć na pytanie: co daje piaskowanie zębów i czy warto je wykonać? Piaskowanie zębów jest dość szybkim i mało inwazyjnym zabiegiem. Polega on na skutecznym oczyszczaniu powierzchni szkliwa zębów z nagromadzanych podczas codziennego funkcjonowania i spożywania pokarmów oraz napojów, osadów i innych drobnych zanieczyszczeń. Sam zabieg jest dość prosty i wykorzystuje specyficzne właściwości innowacyjnej substancji jaką jest piasek dentystyczny. Jego unikalność polega na tym, że ma on zdolność efektywnego usuwania zanieczyszczeń, osadów i przebarwień przy jednoczesnej ochronie powierzchni zębów. Zawiera on w swoim składzie wodorowęglan sodu lub glicynę. Jego smak jest stosunkowo mało przyjemny dla pacjentów, dlatego w wielu przypadkach pasiek dentystyczny wzbogacony jest o substancje smakowe zmniejszające dyskomfort pacjenta podczas zabiegu. A ten z kolei może obejmować zarówno powierzchnie zębowe położone nad linią dziąseł lub kieszenie zębowe. Rodzaj zastosowanego piasku wybiera się zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego uzębienia i liczby przebarwień. Zabieg jest bardzo pożądany w przypadku planowanego dalszego wybielania zębów. Z uwagi na fakt, że wykonywany jest on za pomocą specjalistycznej piaskarki tworzącej aerozol wodno-powietrzny zawierający drobiny piasku dentystycznego stomatolog może dotrzeć do obszarów zębów, które nie są dostępne podczas tradycyjnej pielęgnacji i poddać je bardzo skutecznemu oczyszczaniu. Ponadto, zabieg piaskowania może zostać uzupełniony o proces fluoryzacji, który w znaczny sposób przyczynia się do poprawy stanu szkliwa.

Zalecenia do piaskowania zębów

W wyniku procedury piaskowania zębów wykonywanego w specjalistycznym gabinecie dentystycznym możliwe jest skuteczne pozbycie się przebarwień. Piasek dobierany jest jak wspomniono powyżej z uwzględnieniem potrzeb pacjenta. Zaleceniami do piaskowania zębów są zatem pojawiające się plamy oraz osady na powierzchni zębowej oraz w okolicach dziąseł. Po zabiegu zęby stają się jaśniejsze, a ich powierzchnia gładka. Zabieg połączony z fluoryzacją stanowi ważną profilaktykę rozwoju ognisk próchnicy oraz gromadzenia kamienia nazębnego i osadu, mogącego sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego jamy ustnej.

Koszt piaskowania zębów

Piaskowanie jest procedurą dostępną w większości gabinetów dentystycznych. Jego koszt wynosi od 60 do 100 zł i nie jest refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.