Kamień nazębny to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Jego nagromadzenie sprzyja powstawaniu próchnicy i rozwojowi stanów zapalnych. Jak z nim walczyć? Czy da się usunąć kamień nazębny w domu, bez ingerencji stomatologicznej?

Czym jest kamień nazębny?

Sprzyjający próchnicy i innym chorobom zębów kamień nazębny to nic innego jak mieszanina resztek pokarmów, soli mineralnych i bakterii. Gromadzi się najczęściej tam, gdzie najtrudniej dotrzeć szczoteczką do zębów: po wewnętrznej stronie przestrzeni między zębami i wzdłuż linii dziąseł. Widoczny jest jako żółto-brązowy nalot. Nie tylko sprawia, że uśmiech traci swój blask, ale też przyczynia się do złego stanu zębów i jamy ustnej. Powoduje nieświeży oddech, wywołuje stan zapalny, z dłuższej perspektywie skutkuje próchnicą. Nieusuwany regularnie, twardnieje i ściśle wiąże się ze szkliwem.

Kamień nazębny – sposoby leczenia

Nie zawsze trzeba wizyty u stomatologa i profesjonalnych zabiegów, by usunąć kamień nazębny. Jeśli ten nie zdążył się utrwalić, skuteczne będą domowe sposoby. Istnieje wiele metod do zastosowania samodzielnie, pomagających regularnie usuwać gromadzący się kamień.
Jak usunąć domowym sposobem kamień nazębny? Pierwsza metoda to ocet jabłkowy. Ten należy stosować raz w tygodniu – wystarczy nanieść niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i dokładnie oczyścić zęby. Alternatywą może być również pasta przygotowana z oleju kokosowego i sody oczyszczonej. Ta nie tylko wybieli zęby, ale też skutecznie usunie kamień i zabije bakterie. Inna metoda na usunięcie kamienia nazębnego domowym sposobem to pasta z drożdży piwnych, które tworzą wybitnie niekorzystne środowisko dla niebezpiecznych dla zdrowia zębów bakterii. Zastanawiając się, jak usunąć domowym sposobem kamień nazębny, można sięgnąć również po węgiel aktywowany. Ten działa antyseptycznie i dobrze oczyszcza szkliwo. Wystarczy nanieść papkę z węgla na szczoteczkę i raz na tydzień-dwa przemyć nim zęby.
Warto mieć jednak świadomość, że nawet bardzo staranna higiena jamy ustnej i regularne stosowanie domowych sposobów na usunięcie kamienia nie gwarantują czystego, pozbawionego kamienia szkliwa. Czasem konieczna jest ingerencja specjalisty. Dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologa, by ten kontrolował stan zębów i w razie potrzeby zalecił profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego. Popularny są skaling, gdzie do oczyszczania wykorzystuje się ultradźwięki, metoda chemiczna, gdzie kamień rozpuszczany jest specjalnym roztworem, a coraz częściej również bezbolesna i bardzo skuteczna metoda laserowa.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Podobnie jak w przypadku innych problemów stomatologicznych, najskuteczniejszą bronią przeciwko kamieniowi nazębnemu jest odpowiednia profilaktyka.
Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty. Warto sięgać po dobrej jakości pastę wzbogaconą o fluor oraz używać również nici dentystycznej, która pomoże usunąć resztki pokarmów gromadzące się w przestrzeniach między zębami. W walce z bakteriami pomogą również specjalne płukanki do jamy ustnej.