Leczenie kanałowe, inaczej zwane endotycznym, to leczenie wykonywane, gdy dochodzi do zapalenia miazgi, co często wiąże się z bólem podczas picia ciepłych lub zimnych napojów we wczesnej fazie zapalenia, podczas gryzienia w fazie dalszej, a nawet promieniejącym bólem w fazie zaawansowanej. Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe i jak przebiega?

Leczenie kanałowe – wskazania

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe? Leczenie jest potrzebne, gdy u pacjenta doszło do zapalenia miazgi zębowej, czemu towarzyszy zwykle duży ból. Tak naprawdę leczenie kanałowe nie jest konieczne, jednak drugą opcją jest całkowite usunięcie zęba, czego pacjent zwykle nie chce, szczególnie że lekarz proponuje możliwość wyleczenia i zachowania zęba.

Do zapalenia czy obumierania miazgi zęba dochodzi zwykle w wyniku mechanicznego urazu okolic zęba lub braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, co prowadzi do zaawansowanej próchnicy, a ta do zapalenia miazgi.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Proces leczenia kanałowego rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG okolic zęba, na podstawie którego lekarz dentysta zapoznaje się z rozmieszczeniem kanałów oraz ocenia powstałą zmianę. Najważniejsza jest ocena czy zapalenie dotyczy tylko jednego zęba, czy zdążyło rozprzestrzenić się na kość, co może wymagać specjalistycznego zabiegu, ponieważ samo leczenie kanałowe może okazać się niewystarczające.

Po wykonaniu zdjęcia i wstępnych konsultacjach możemy przejść do zabiegu leczenia kanałowego. Całe leczenie zaczyna się od miejscowego znieczulenia, ponieważ dentysta musi otworzyć koronę zęba i dostać się do kanału, którego tkanki są bardzo wrażliwe, więc znieczulenie to obowiązek dla komfortu pacjenta i spokojnego wykonania całego zabiegu. Dentysta, po dostaniu się do kanału, usuwa z niego obumarłą tkankę, a podczas całego procesu używa środków dezynfekujących w celu oczyszczenia kanału. Leczony ząb otacza się czasem gumą, tak zwanym koferdamem, która ma oddzielić miejsce leczenia i zabezpieczyć je przed dostawaniem się śliny czy środków chemicznych obecnych podczas zabiegu. Na sam koniec dentysta zamyka ząb, a więc odnawia jego koronę.

Ból po leczeniu kanałowym

Po leczeniu kanałowym może pojawiać się ból, nawet do kilku dni po zabiegu, jednak gdy trwa dużej, to może oznaczać, że leczenie kanałowe zostało wykonane nieprawidłowo lub że zmiana okazała się zbyt duża.

Ból zależny jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania naszej zmiany, o czym często informuje nas stomatolog przed zabiegiem. Jeśli zapalenie jest we wczesnej fazie, a więc przed zabiegiem nie doskwiera nam znaczny ból, to zwykle leczenie kanałowe przebiega pomyślnie. Podobnie jest, jeśli ból był większy, ale zdjęcie pokazuje, że zapalenie jest duże, jednak tylko w jednym zębie, kanale. W przypadku gdy zmiana jest zaawansowana, a więc zdążyła przejść na kość, lekarz często podejmuję próbę leczenia kanałowego, które może okazać się nieefektywne, a ząb po zamknięciu zacznie boleć, ponieważ zmiana będzie nadal obecna w kości, gdzie powstaną bakterie beztlenowe, zaczną wydzielać gazy, a to objawia się promieniejącym bólem i powstaniem ropnia. W takiej fazie koniecznie jest albo całkowite usunięcie zęba wraz z jego kanałem, a w skrajnych przypadkach dodatkowa operacja dziąsła w celu usunięcia powstałej w kości zmiany.