Co jeść po wybielaniu zębów?
Osoby, które chcą w najbliższym czasie umówić się do swojego stomatologa na zabieg wybielania zębów, powinny dowiedzieć się, co jeść po wybielaniu zębów. Jak się okazuje w praktyce, wiele osób nie przestrzega „białej diety”, którą zawsze zalecają swoim pacjentom dentyści. Należy bowiem wiedzieć, że nieodpowiednie produkty spożywcze mogą bardzo szybko zepsuć efekt wybielania zębów. By zapobiec temu, trzeba przestrzegać rygorystycznie zaleceń. Zawsze po skończonym zabiegu wybielania zębów stomatolog dokładnie informuje pacjenta, co ten może jeść i pić, a czego powinien bezwzględnie unikać.
Na czym polega wybielanie zębów?
Mnóstwo osób boryka się z żółtymi, przebarwionymi i nieatrakcyjnymi zębami. Mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej, częstego szczotkowania zębów i używania odpowiednich preparatów zęby nadal pozostają żółte. Dlatego też, jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest wybielanie zębów. Są dwie najpopularniejsze metody wybielania, do których należy wybielanie zębów specjalnymi nakładkami (wykonuje się to samodzielnie we własnym domu) lub wybielanie w gabinecie dentystycznym przy pomocy specjalnej lampy. Ostatnia opcja jest niezwykle skuteczna i bezpieczna, gdyż odbywa się pod kontrolą lekarza. Wybielanie zębów polega na tym, iż wolne rodniki przenikają do szkliwa i tym samym usuwają przebarwienia, powodując, iż szkliwo jaśnieje.
Dieta po wybielaniu zębów
Co jeść po wybielaniu zębów? Odpowiednia dieta na pewno przyczynia się do tego, że zęby dłużej będą białe i lśniące. Dzięki temu, na powtórzenie zabiegu będzie można umówić się o kilka miesięcy później. Jeżeli jednak wspomniana wyżej „biała dieta” nie jest trzymana w należyty sposób, pacjent sięga często po niedozwolone produkty, efekt sprzed wybielania zębów wraca już nawet po kilku miesiącach. Co jeść po wybielaniu zębów, by dłużej utrzymać piękny, lśniący i biały uśmiech? Jak wspomniano powyżej dentyści zalecają stosowanie przez dłuższy czas po zabiegu wybielania zębów „białą dietę” i całkowite wyeliminowanie z jadłospisu produktów, które powodują przebarwienia na zębach. Obowiązkowo trzeba zrezygnować z kawy, herbaty, kakao, napojów gazowanych oraz rozmaitych soków owocowych. Ponadto, należy unikać słodyczy, owoców (takich jak choćby: maliny, wiśnie, jagody, porzeczki). Niedozwolone są również niektóre warzywa takie jak: buraki, szpinak, marchew. Stomatolodzy radzą, by nie jeść również czerwonego mięsa oraz słodyczy.
Wybielanie zębów – czego unikać po zabiegu?
Po wybielaniu zębów nie należy palić papierosów i pić alkoholu (szczególnie kolorowych drinków). Ponadto, gdy wybiela się zęby w gabinecie dentystycznym, nie powinno się używać w domu past wybielających, które ścierają szkliwo. Zęby po zabiegu mogą być nadwrażliwe, dlatego też zmiana szczoteczki na tą z miękkim włosiem i zakupienie delikatnej pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej będzie najlepszym rozwiązaniem. Do tego, warto pamiętać, że zabieg wybielania zębów trzeba powtórzyć w odpowiednim czasie, by efekt utrzymał się naprawdę długo.