Czym wyleczyć afty? Poznaj sposoby kuracji.
Poprawna higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu wielu chorób. Jednymi ze zmian chorobowych, które mogą pojawić się w jamie ustnej, są afty. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i się do niej przyłożyć.
Przyczyny powstawania afty
Przyczyn powstawania aft jest bardzo dużo. O ich pojawieniu się w organizmie człowieka decydują różne czynniki. Najczęstszymi czynnikami prowadzącymi do powstawania aft są między innymi zaniedbania higieny jamy ustnej oraz wszelkiego rodzaju choroby zębów, w tym próchnica. Afty mogą się również pojawić w przypadku podwyższonego stresu, alergii, zmęczenia, jak również spożywania niezdrowych posiłków, złożonych głównie ze sztucznych dodatków.
Innymi możliwymi przyczynami są wszelkiego rodzaju uszkodzenia w jamie ustnej wywołane złym szczotkowaniem, a także urazy wywołane przez noszenie aparatu ortodontycznego. Wpływ na powstawanie aft ma również niedobór niektórych minerałów i witamin, między innymi witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego.
Jak się afta objawia?
Afta jest zmianą, która pojawia się w jamie ustnej, głównie na policzku, języku, wardze bądź okolicach podjęzykowych. Jest to małe, okrągłe owrzodzenie pokrywające się po około 2 dniach nalotem pokrytym czerwoną obwódką. Afta utrzymuje się jamie ustnej człowieka przez kilka dni.
Nie jest to zmiana wywołana wszelkiego rodzaju wirusami, dlatego afta nie jest zaraźliwa i znika z reguły po kilku dniach. Obecność afty w jamie ustnej powoduje jednak duży dyskomfort i ból.
Mrowienie w miejscu, w którym pojawia się afta, jest pierwszym sygnałem, że dochodzi do zmiany w jamie ustnej. Afta może występować pojedynczo, a także w grupach.
Metody na leczenie afty
Odpowiedź na pytanie: czym wyleczyć afty, nie jest jednoznaczna. Afty można próbować wyleczyć domowymi sposobami oraz środkami, które są dostępne w aptece. Dobrze spisują się wszelkiego rodzaju pasty oraz żele. Dobrze sprawdzają się również płukanki jamy ustnej z roztworu solnego, napary z ziół, jak również okłady z torebki herbaty. Jeżeli domowe sposoby nie działają, warto zwrócić się do lekarza. Czym wyleczyć afty u lekarza?
Proces leczenia aft przede wszystkim należy zacząć od znalezienia przyczyny ich powstania. Dopiero dokładna diagnostyka sprawi, że będzie można zastosować odpowiednią kurację. Odpowiedzi na pytanie czym wyleczyć afty u konkretnego pacjenta lekarz z pewnością będzie szukał w wynikach badań. Warto wykonać badania krwi, ponieważ wskażą one dokładną przyczynę powstania aft.
Lekarz po zapoznaniu się z wynikami badań jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie ogólnoustrojowe. Z reguły lekarz zleca kurację kortykosteroidami bądź lekami immunomodulującymi.
Afty nie są przyjemną zmianą zachodzącą w jamie ustnej człowieka. Potrafią mocno dać się we znaki uniemożliwiając swobodne jedzenie. Czym wyleczyć afty? Można próbować się ich pozbyć domowymi sposobami, jednak warto poznać przede wszystkim przyczyny ich powstania.
W tym celu należy przeprowadzić dogłębną diagnostykę i skonsultować wyniki badań z lekarzem. Znalezienie przyczyny może zapobiec powstawaniu aft w przyszłości.