Jak wzmocnić szkliwo zęba?

Piękne zęby są istotne dla każdego współczesnego człowieka, dlatego też ludzie wydają sporo pieniędzy na to, aby o nie prawidłowo dbać. Poza ich urodą, trzeba jednak pamiętać też o ich zdrowiu. Dbając o nie prawidłowo, będziemy cieszyć się ich siłą przez wiele lat życia, nie martwiąc się jednocześnie o konieczność usuwania zębów i niwelowania luk w łuku zębowym.

Trzeba dbać między innymi o szkliwo. Jak wzmocnić szkliwo zęba podczas codziennej pielęgnacji i higieny? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Czym jest szkliwo zęba?

Sporo osób zastanawia się nad tym, jak wzmocnić szkliwo zęba? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wcześniej jednak wyjaśnić, czym jest owo szkliwo. W bardzo dużym skrócie, to tkanka, która pokrywa zębinę niesamowicie cienką warstwą, dzięki czemu ząb jest twardy i mocny.

Szkliwo powstaje z komórek nabłonkowych. Zbudowane jest w przeważającej większości z materii nieorganicznej, a dokładnie z
kryształów dwuhydroksyapatytu. To właśnie dzięki temu jest tak twarde. Pozostałe związki budujące zęby są już organiczne, jest to głównie woda oraz związki organiczne.

Co ciekawe, szkliwo jest najtwardszą i najbardziej odporną tkanką w organizmie człowieka. Tak jak wspominano już wcześniej, jego grubość na zębinie jest niewielka, a w obrębie korony zęba i tak się zmienia. Najcieńsza warstwa szkliwa znajduje się tuż przy szyjce zębowej. Szkliwo w zębach mlecznych jest cieńsze.

Dlatego właśnie zęby dzieci są bielsze, ale też dużo bardziej podatne na zachorowanie na próchnicę. Z biegiem życia, gdy wyrastają drugie zęby nazywane stałymi, szkliwo mocniej się mineralizuje, przez co staje się twardsze. Jak wzmocnić szkliwo zęba, by było mocne? Jest kilka sposobów, które mogą pomóc.

Dlaczego szkliwo zębowe się niszczy?

Różne czynniki wpływają negatywnie na szkliwo zęba. Niektóre z nich związane są po prostu z zaniedbaniami higienicznymi. Szkliwo uszkadzają między innymi kwasy wydzielane przez bakterie zębowe, które znajdują się na powierzchni zębów każdego człowieka. Jeżeli jednak stosuje się regularnie środki do higieny zębów, można je usuwać, a także neutralizować działanie tych kwasów.

W przypadku braku higieny niestety szkliwo jest bardziej narażone na uszkodzenie. Poza tym szkliwo staje się mniej twarde i odporne z biegiem życia. Uszkadzająco działa również bruksizm, a zatem choroba związana z zaciskaniem szczęk i tarciem o siebie zębów. Często ujawnia się to u osób żyjących w dużym stresie i napięciu, w czasie snu w nocy.

Sposoby na regenerację szkliwa

Skoro tak wiele czynników może uszkodzić powierzchnię zębów, jak wzmocnić szkliwo zęba w skuteczny sposób? Po pierwsze można stosować odpowiednie środki do mycia zębów, które tworzone są z myślą o osobach borykających się ze słabym szkliwem.

Często takie pasty do zębów nie są dostępne w zwykłych drogeriach, ale na przykład w aptekach. Po drugie można również wybrać się na mineralizację zębów do lekarza stomatologa. Zastosuje on specjalne środki, którymi pokryje powierzchnię zębów, wzmacniając w ten sposób szkliwo.