Jak długo można mieć mleczne zęby?

Pierwsze zęby, jakie pojawiają się u niemowlęcia, to zęby mleczne. Są one znacznie słabsze od zębów stałych, co oznacza, że niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat. Rośnięcie zębów niestety powoduje dużo problemów, gdyż jest to bolesny okres dla maluszka, który często płacze i nie przesypia nocy. Rodzice w tym czasie muszą wykazać się dużą cierpliwością. Dostępne są różnego rodzaju maści, które w znaczący sposób pomagają zniwelować ból. Kiedy zaczynają rosnąć mleczaki? Kiedy zaczynają wypadać i jak długo można mieć mleczne zęby?

Objawy wypadania zębów mlecznych

Pierwszy ząb mleczny może pojawić się u maluszka już około 6 miesiąca życia. Najczęściej jest to siekacz dolny. Pierwszy ząb budzi u rodziców dużo radości. Należy pamiętać, że pojawienie się pierwszych ząbków oznacza zaczęcie pielęgnacji jamy ustnej. Dostępne są nakładki na palec, którymi można delikatnie masować dziąsła oraz usuwać osad z zębów. Zęby mogą rosnąć, aż do 33 miesiąca życia, a ostatnimi zębami są najczęściej górne drugie trzonowce. U dziecka rośnie przez ponad 2 lata 20 zębów mlecznych. Oczywiście ten czas może być krótszy lub dłuższy. Na pewno u wcześniaków rodzice zauważą różnice w czasie pojawienia się pierwszego i ostatniego zęba. Z racji tego, że zęby mleczne są słabsze od stałych, to nie trzymają się długo. Pierwszy ząb może wypaść już około 6 roku życia. Czym się objawia wypadanie zębów mlecznych? Przede wszystkim korzeń mleczaka jest znacznie mniejszy i delikatniejszy niż w przypadku zębów stałych. Z czasem zaczyna się wchłaniać, co powoduje, że ząb zaczyna się chwiać. To właśnie są pierwsze objawy wypadania zębów. A jak długo można mieć mleczne zęby? Najczęściej trwa to do około 12 roku życia, kiedy to wypadają ostatnie kły górne. Oczywiście przebieg rośnięcia i wypadania może być różny u każdego z dzieci. Jeśli dziecko będzie pod stałą opieką stomatologa, to wszystkie nieprawidłowości zostaną przez niego od razu zauważone i podejmie on decyzję o dalszym postępowaniu.

Mleczak nie wypada – co zrobić?

Wiadomo już, że oznaką wypadania zębów mlecznych jest ich rozchwianie. Jednak nie zawsze ruszający się ząb od razu wypada. Jest to długi proces i czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zdarzają się przypadki, że z ruszającym się zębem dziecko funkcjonuje nawet kilka tygodni, oczywiście jedynie w wypadku, gdy ząb nie powoduje żadnych dolegliwości. Bardzo często ząb zostaje wyrwany samodzielnie przez dziecko. Są sytuacje, które wymagają jednak wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Ból mlecznego zęba może powodować dyskomfort czy problemy z jedzeniem. Wiadomo, że małe dzieci nie są tak odporne na ból, jak dorośli, dlatego należy w takich sytuacjach albo samodzielnie spróbować wyrwać zęba, a jeśli nie jest to możliwe to zapisać się na wizytę do dentysty. Warto przy okazji pamiętać, że jeśli ząb mleczy wypadnie w domu, to należy zębodół opatrzyć gazikiem, aby zatamować krwawienie. Na pewno niezbędna jest wizyta u stomatologa w przypadku, gdy ząb mleczny jeszcze nie wypadł, a już zaczyna rosnąć stały. Takie sytuacje się zdarzają i nie wolno ich bagatelizować.

Podczas wizyty lekarz dokładnie przygląda się zębom i decyduje, czy należy usunąć mleczaka, czy można go jeszcze zostawić, gdyż stały ząb będzie miał wystarczająco miejsca, aby wyrosnąć. Z dzieckiem należy regularnie udawać się na wizyty do stomatologa, gdyż zęby mleczne często się psują, a ich stan ma bezpośredni wpływ na zęby stałe, które wyrosną. Zaniedbana próchnica bądź krzywe zęby, mogą prowadzić do wielu problemów, z którymi nastolatek lub dorosła osoba będzie musiała się borykać. Najczęściej zęby mleczne podczas wypadania nie są problemem. Dzieciaki doskonale radzą sobie z tym okresem, a pierwszy stracony ząb jest ogromnym przeżyciem. Z tego też względu rodzice bardzo często nagradzają swoją pociechę, pokazując, że jest to ważna chwila w ich życiu.

Jak długo można mieć mleczne zęby i kiedy zaczynają wypadać?

Zęby mleczne zaczynają najczęściej wypadać, gdy dziecko idzie do szkoły, a to jak długo można mieć mleczne zęby zależne jest od paru czynników. Jednak najczęściej cały proces trwa około 6 do 7 lat. Wpływ mają uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. W ostatnich latach widać znacznie szybszy rozwój dzieci, co także może powodować szybsze wypadanie. Teoretycznie wiadomo, jak długo można mieć mleczne zęby, ale w praktyce życie może pisać zupełnie inne scenariusze. Na pewno wszelkie anomalia należy niezwłocznie konsultować z lekarzem. Zęby mleczne rosną i wypadają w określonej kolejności. Pierwsze ubytki są najczęściej widoczne od razu, gdyż na początku maluch pozbywa się dolnych i górnych siekaczy. Między 9. a 11. rokiem życia powinny wypaść pierwsze trzonowce dolne i górne.

W tym samym okresie lub nieco później wypadają dolne kły. Na samym końcu górne i dolne trzonowce oraz górne kły. W międzyczasie zaczynają się pojawiać zęby stałe i w jamie ustnej zaczyna się dziać dużo. W tym czasie należy dokładnie kontrolować stan i dbać o higienę. Nie można także bagatelizować wad zgryzu, które łatwiej jest zniwelować u małych dzieci niż u dorosłych. Jeśli dentysta stwierdzi, że dziecko powinno nosić aparat, to należy udać się do ortodonty, który zaleci odpowiednie leczenie. Wypadanie zębów to długi proces, który wymaga cierpliwości. Na pewno nie wolno samodzielnie usuwać zęba, który delikatnie się chwieje.

Można przyspieszyć rozruszanie się poprzez podanie twardych pokarmów. Należy jednak kontrolować zęba, gdyż zbytnio chwiejny może doprowadzić do zachłyśnięcia. Najważniejsze jest podejmowanie roztropnych decyzji. A jak dbać o zęby mleczne? Zęby mleczne odgrywają ważną rolę, dlatego trzeba o nie dbać w taki sam sposób, jak o zęby stałe. Przede wszystkim dziecko powinno od małego być przyzwyczajone do mycia zębów dwa razy dziennie. Trzeba także przyzwyczaić je do regularnych wizyt u stomatologa. Dobrze jest znaleźć lekarza, który ma dobre podejście do dziecka, jest delikatny i potrafi rozmawiać z najmłodszymi pacjentami. Złe doświadczenia mogą rzutować na całym życiu.