Sztuczne szkliwo na zęby

Sztuczne szkliwo na zęby to przeważnie żywica kompozytowa nakładana w wielu gabinetach stomatologicznych. Ceny takich usług są przystępne. Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Okazuje się, że utracone szkliwo nie zregeneruje się samoistnie. Trzeba wiedzieć o tym, że próba jego odbudowy jest możliwa przy zastosowaniu domowych sposobów. Mowa tutaj o diecie oraz stosowaniu specjalnych past. Warto również dodać, że środki te określane są jako płynne, jednakże ich skuteczność jest mocno ograniczona. Dlatego coraz częściej stosowane jest sztuczne szkliwo na zęby. W wielu przypadkach wymagane jest leczenie protetyczne.

Co istotne, grubość szkliwa zmniejsza się w kierunku szyjki zęba do połączenia z cementem korzeniowym. Warto też wiedzieć o tym, że powierzchnia szkliwa nazębnego jest gładka, jednakże w niektórych przypadkach znajdują się na niej większe bądź mniejsze zagłębienie. Co ciekawe, szkliwo złożone jest w 96,5% z substancji nieorganicznych. Mowa tutaj o fosforanie wapnia, węglanie wapnia, a ponadto fosforanie magnezu w postaci hydroksyapatytów. Natomiast szkliwo w 3,5% złożone jest z substancji organicznych, czyli biała i wody.

Sztuczne szkliwo – co to takiego?

W obecnych czasach coraz częściej stosowane jest sztuczne szkliwo na zęby. Mowa tutaj o kompozytowej żywica, którą dentysta nakłada na zęby pacjenta. Co ciekawe, jest to jedyny taki materiał na świecie. Kompozytowa żywica posiada optyczne właściwości identyczne z naturalnym szkliwem człowieka. Jest to bardzo istotne ze względów estetycznych. Sztuczne szkliwo na zęby ma taki sam indeks załamania światła jak szkliwo każdego człowieka.

W ten sposób nikt gołym okiem nie będzie w stanie określić, czy zęby są pokryte właśnie takim kompozytem. Dlatego okazuje się, że naukowcom udało się sklonować szkliwo zębów człowieka, a tym samym wprowadzić prawdziwą rewolucję w światowej stomatologii. Obecnie sztuczne szkliwo na zęby oferowane jest także w polskich klinikach stomatologicznych. Jest to standard w obecnych czasach. Warto dodać, że dzięki zabiegowi przy zastosowaniu sztucznego szkliwa możliwe jest wyrównanie zębów oraz przywrócenie im wcześniejszego kształtu. Dodatkowo sposobne jest ich wybielenie. Jak się okazuje, największą zaletą zabiegu wstawienia sztucznego szkliwa jest to, iż mowa o metodzie nieinwazyjnej.

W praktyce jest tak, że ingerencja w strukturę zęba jest zerowa bądź bardzo mała. Dlatego taki zabieg nie wiąże się ze strachem pośród pacjentów. Mowa tutaj oczywiście o piłowaniu. Co istotne, odbudowa zębów przy zastosowaniu sztucznego szkliwa idzie na ratunek wszystkim tym, którzy w różnych sytuacjach stracili kawałek zęba. W obecnych czasach wiele osób zmaga się z problemem ukruszonego zęba. Mowa tutaj nie tylko o kwestii zdrowotnej, lecz też estetycznej. Wiadome jest to, że ukruszona jedynka nikomu nie doda uroku. Dlatego stosowane jest sztuczne szkliwo. To proste oraz niedrogie rozwiązanie, które przywróci estetykę uśmiechu każdemu pacjentowi. Ponadto jest to dość tania opcja.

Odbudowa szkliwa – jak wygląda taki zabieg?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak wygląda zabieg wstawienia sztucznego szkliwa. Okazuje się, że złożony jest on z trzech etapów. W pierwszym stomatolog musi wytrawić naturalne szkliwo pacjenta przy zastosowaniu specjalnego kwasu, który ma łagodne działanie. Następnym procesem jest nałożenie na tkanki żywicy kompozytowej. Na samym końcu dentysta musi zaaplikować właściwy kompozyt. Celem jest formowanie go na kształt zęba. Co istotne, zabieg tego typu trwa około 45 minut. Trzeba wiedzieć, że praktycznie każda klinika stomatologiczna go wykonuje. Warto zaznaczyć, że zabieg polega na połączeniu sztucznego szkliwa z tkankami twardymi w naturalnym uzębieniu człowieku. Taka opcja sprawia, że zęby są wyrównane, a zniszczone naturalne szkliwo zostanie pokryte nowym, czyli sztucznym. Trzeba dodać, że połączenie wszystkich zalet sztucznego szkliwa sprawia, iż zabieg powinien przynieść bardzo zadowalające efekty i ciężko go porównać z jakimś innym.

Sztuczne szkliwo – ile kosztuje taki zabieg?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jaki jest koszt tego typu zabiegu stomatologicznego. Okazuje się, że cena zabiegu zależy przede wszystkim od jego celu oraz ilości zębów poddawanym leczeniu. Warto dodać, że odbudowa jednego zęba kosztuje od 400 do 500 złotych. Wiele tutaj zależy od regionu. Ponadto tym bardziej renomowany jest gabinet stomatologiczny, tym więcej trzeba zapłacić za zabieg. Należy nadmienić, że za usunięcie diastemy trzeba zapłacić około 900 złotych. Patrząc na cennik takiego zabiegu, trzeba wziąć pod uwagę to, że jest on o wiele tańszy niż inne proponowane w gabinetach dentystycznych metody. Na przykład za aparat ortodontyczny, który wyrówna zęby bądź zlikwiduje diastemę, trzeba zapłacić parę tysięcy złotych. Natomiast leczenie tego typu trwa nawet parę lat. Okazuje się, że założenie licówek związane jest z kosztem powyżej 1 000 złotych w przypadku jednego zęba. Na zabieg najlepiej zapisać się w renomowanej klinice dentystycznej.