Ósemki są zębami, które pojawiają się jako ostatnie i niejednokrotnie towarzyszą temu nieprzyjemne dolegliwości. Niestety proces wyrzynania się ósemek jest dość długi i często towarzyszy mu ból. Ząb mądrości jak długo boli i co robić w takiej sytuacji?

Ząb mądrości – jak długo boli?

Ząb mądrości jak długo boli? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy organizm jest inny, inaczej też odczuwamy ból. Trzecie trzonowce wyrastają jako ostatnie, zazwyczaj pomiędzy 16-25 rokiem życia. Oczywiście niekiedy mogą pojawić się później, nawet w wieku 40 lat. Proces wyrzynania się zębów może przebiegać różnie i zależy od indywidualnych uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. U niektórych pojawiają się szybko i nie sprawiają żadnych problemów. U innych ten etap jest długi, rozciągnięty w czasie i przebiega skokowo, nawet 2-3 lata. Niestety niekiedy ból może być nieznośny, wówczas niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem dentystą.

Jak rozpoznać, że ósemka się wyrzyna?

Wyrzynanie się ósemek może przebiegać bez żadnych objawów albo wręcz przeciwnie, możemy odczuwać silne dolegliwości bólowe i to nie tylko w obrębie szczęki. Niekiedy przez wyrzynające się ósemki może wystąpić na przykład ból głowy, który często mylony jest z migreną. Dyskomfort związany z wyrzynaniem się zębów może być naprawdę duży i może przebiegać przemiennie z okresami wyciszenia dolegliwości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ósemki nie rosną równomiernie, ale etapami.

Ząb mądrości jak długo boli? Gdy rozwija się stan zapalny, wówczas ból staje się coraz silniejszy i bardziej rozległy, obejmuje nie tylko dziąsła, ale często także całe podniebienie. W niektórych przypadkach może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych, a ból może promieniować aż do skroni lub ucha. Oczywiście w tym wypadku nie należy się przejmować, to normalna reakcja organizmu na zachodzące zmiany. Czasami dochodzi także do pojawienia się szczękościsku, przez co nie możemy swobodnie otworzyć ust. Nie można wykluczyć także występowania stanów podgorączkowych oraz ogólnego złego samopoczucia.

Jak długo może boleć ząb i jak uśmierzyć ból?

Ból wyrzynającej się ósemki może być naprawdę uciążliwy, silny i nieprzyjemny. Ząb mądrości jak długo boli? Wszystko zależy od wrażliwości na bodźce bólowe, ale także od kierunku wzrostu zęba. Jeżeli trzeci trzonowiec podczas wyrzynania powoduje ból, warto zdecydować się na zastosowanie środków przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty. Ulgę mogą przynieść także domowe płukanki z rumianku, szałwii lub mięty. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także ząbek czosnku lub kwiat z drzewa goździkowego, które należy rozgryźć. W przypadku krwawienia dziąseł należy zastosować płyn do płukania jamy ustnej, które ma działanie bakteriobójcze. Dzięki temu obrzęk staje się mniejszy.
Mimo że środki uśmierzające ból nie rozwiązują problemu, to mogą być skutecznym wsparciem podczas dokuczliwych objawów.

Powikłania podczas wyrzynania się ósemki

Nie zawsze zęby mądrości wyrzynają się bez problemu, niestety często towarzyszy temu procesowi ból. To jednak nie jest jedyny kłopot, bo nie zawsze mamy miejsce w łuku zębowym na nowego zęba. W tym wypadku bardzo często dochodzi do rozpierania szczęki oraz przemieszczania się pozostałych zębów. Jeżeli nie zareagujemy na czas, wówczas może dojść do krzywienia się zębów, co sprawia, że nasz uśmiech stanie są mało estetyczny.

Niekiedy trzeci trzonowiec może pozostać całkowicie otoczony przez kości lub pojawiać się tylko w części na powierzchni dziąsła. Gdy lekarz stomatolog stwierdzi zatrzymanie się ósemki, wówczas wskazane jest jej usunięcie. Aby sprawdzić, czy wyrastające zęby są niewłaściwie ustawione, wystarczy wykonać zwykłe zdjęcie pantomograficzne szczęki. Przez niewyrżnięty ząb może dochodzić do krwawienia, sprzyja on także gromadzeniu się pokarmów, co może powodować z kolei zmiany próchnicze oraz utrzymywanie się stanu zapalnego. Stomatolog powinien zastosować odpowiednią terapię, czasami niezbędna jest również ekstrakcja zęba.

Jak spać z bólem zęba?

Ból zęba jest naprawdę uciążliwy, nic dziwnego, że przez wyrzynanie się ósemek bardzo często nie możemy normalnie funkcjonować w ciągu dnia i spać nocą. Ząb mądrości jak długo boli? Czas wzrostu zęba mądrości może być różny, dlatego niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak można sobie radzić, gdy nie możemy spać? Warto zastosować płukanki oraz odpowiednie środki znieczulające, jeśli ból jest nie do wytrzymania i nie jesteśmy w stanie normalnie zasnąć. Oczywiście należy pamiętać, że nie można zwlekać z wizytą u lekarza stomatologa. Czasami jedynym rozwiązaniem w tym wypadku będzie ekstrakcja ósemki, czyli po prostu jej wyrwanie. Trzecie trzonowce tak naprawdę nie są nam potrzebne, dlatego można bez nich żyć i nie wpłynie to negatywnie na nasze uzębienie, samopoczucie czy wygląd uśmiechu. Ósemki można usunąć i bardzo często warto to zrobić, zamiast się męczyć i ryzykować, że pozostałe zęby w łuku zębowym zaczną się przemieszczać.