Płytka nazębna u dzieci
Najczęstszym problemem zębów jest próchnica. Jedną z głównych przyczyn pojawienia się jej jest gromadząca się na powierzchni płytka nazębna. Płytka nazębna u dzieci może stwarzać wiele problemów. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym ona jest, jak zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej i w jaki sposób można ją usunąć. Zachęcamy do lektury.
Czym jest płytka nazębna?
Płytka nazębna u dzieci, jak i u dorosłych to warstwa bakterii, które gromadzą się na powierzchni zębów. W szczególności pojawia się na styku zębów oraz przy dziąsłach. To żółto-biała maź, która w dotyku jest gąbczasta oraz miękka. Płytka nazębna pojawia się u każdego w ciągu kilku godzin po wyszczotkowaniu zębów. W skład płytki nazębnej wchodzą bakterie i węglowodany. Bakterie żywią się cukrem i produkują substancje, które niszczą szkliwo. W takim momencie należałoby ponownie wyszczotkować zęby i przerwać ten proces, gdyż gromadząca się płytka nazębna ulega mineralizacji i tworzy kamień. Należy podkreślić, że kamienia nazębnego nie pozbędziemy się w domu.
Jak zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej?
Zapobieganie gromadzeniu się płytki nazębnej polega na zachowaniu właściwej higieny. Należy stosować pastę do zębów z fluorem. Zdarza się, że czyszczenie zębów zwykłą manualną szczoteczką jest niewystarczające. Żeby to sprawdzić, wystarczy językiem „przejechać” przez powierzchnię zębów, jeśli są chropowate można użyć szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Dorośli po szczotkowaniu, a najlepiej po każdym spożyciu potraw powinni stosować nici dentystyczne – żeby usunąć resztki jedzenia między przestrzeniami zębów. Trzeba podkreślić, że bakterie namnażają się także na języku tworząc żółto-białą warstwę, dlatego trzeba czyścić także język dwa razy dziennie. Skuteczne są też różne płyny przeznaczone do płukania jamy ustnej, a w aptece można kupić tabletki wybarwiające. Płytkę nazębną można więc usunąć domowymi sposobami. Wizyta u stomatologa będzie niezbędna dopiero wtedy, gdy płytka zmineralizuje się i zmieni w kamień nazębny.
Jama ustna u dzieci
Dziecko przychodzi na świat z jałową jamą ustną. Z czasem wyrzynają się zęby mleczne, a następnie stałe. Higiena jamy ustnej już u niemowlaka ma ogromne znaczenie na zęby w przyszłości. Należy podkreślić, że mechanizm gromadzenia się płytki nazębnej u dzieci jest taki sam, jak u dorosłych. Próchnica może przenieść się na zęby sąsiednie, a nawet z zębów mlecznych na zęby stałe. Najbardziej narażone są zęby trzonowe. Dlatego warto szczotkować dzieciom zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz szczoteczką dostosowaną do wieku. Jeśli dziecko nie ma zębów – trzeba dbać o dziąsła. W tym celu gazikiem higienicznym namoczonym przegotowaną i letnią wodą przecieramy dziąsła, wewnętrzną stronę policzków oraz język.
Jak usunąć płytkę nazębną u dziecka?
Płytka nazębna u dzieci stanowi problem, ale możemy się go pozbyć. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy dziecko nie współpracuje i nie chce szczotkować zębów lub chce samodzielnie je myć. Dzieci są narażone bardziej na pojawienie się próchnicy dlatego, że częściej jedzą słodkie pokarmy (samo mleko ma w składzie głównie cukier).
Usunięcie płytki jest bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możemy zapobiec próchnicy. Usunięcie płytki nazębnej w domu polega na właściwej higienie jamy ustnej. Codziennie – przynajmniej dwa razy należy dokładnie szczotkować zęby, przestrzenie między nimi oraz język. Pomoc rodziców lub opiekunów przy szczotkowaniu zębów dzieci jest niezbędna, aż osiągną one pełną zdolność do czynności manualnych – a więc do 6. roku życia. Idealnym rozwiązaniem na sprawdzenie, czy podczas mycia zębów została usunięta płytka nazębna u dzieci są specjalne płyny barwiące do jamy ustnej. Po szczotkowaniu, około 10 ml płynu należy płukać jamę ustną przez około 30 sekund. Miejsca, które zabarwią się na niebiesko to niedoczyszczona płytka nazębna.
Należy więc powtórzyć szczotkowanie i jeszcze raz przepłukać płynem jamę ustną w celu kontroli. Preparaty te są dostępne w aptekach stacjonarnych i internetowych. Płukanie jamy ustnej tym roztworem jest możliwe dopiero u dziecka, które skończyło 6 rok życia i pod ścisłą kontrolą rodzicielską. Korzyścią ze stosowania płynów wybarwiających jest fakt, że skutecznie pokazują niedoczyszczone zęby. W ten sposób można dokładnie wyczyścić zęby i zapobiegać różnym chorobom, a w szczególności próchnicy. Płyny są łatwe w użyciu i bezpieczne. Sposób działa motywująco na dzieci – dla nich czyszczenie zębów staje się zabawą.
Podsumowując, płytka nazębna u dzieci do usunięcia jest trudna. Dzieci bardziej, niż dorośli narażeni są na gromadzenie płytki ponieważ częściej spożywają słodkie posiłki. Mleko naturalne, jak i modyfikowane ma w składzie głównie cukier. Wiele dzieci jest karmionych nocą, co niekorzystnie wpływa na ich zęby. Płytka nazębna jest przyczyną pojawienia się próchnicy. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na codzienne szczotkowanie zębów. Ciekawym oraz skutecznym sposobem na walkę z gromadzeniem się płytki nazębnej u dzieci są płyny barwiące.