Osuwanie się dziąseł
Jama ustna to miejsce, które może zostać objęte szeregiem najróżniejszych chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. Oczywiście najbardziej rozpowszechniona i dobrze znana każdemu jest próchnica, czyli powstawanie ubytków na szkliwie zębów. Wiedzieć jednak trzeba, że nie tylko zęby narażone są na choroby, lecz także dziąsła. Przykładowo dość często występuje osuwanie się dziąseł, co może przynieść naprawdę katastrofalne skutki dla danego człowieka. Czym jest recesja dziąsła, jakie są przyczyny tej dolegliwości, a przede wszystkim, jakie leczenie zastosować, aby sobie z tym problemem poradzić?
Czym jest recesja dziąseł?
Jeśli chce się zastosować odpowiednie leczenie, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym ta choroba tak właściwie jest i jak może przebiegać. Jakie są zatem najważniejsze informacje, które każdy powinien mieć w zakresie recesji dziąseł?
Recesja dziąsła to po prostu proces cofania się go i zanikania. W efekcie tego następuje stopniowe odsłanianie szyjek zębowych, czyli fragmentów zęba znacznie mniej zabezpieczonych przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Brak odpowiedniego oparcia zębów może oczywiście spowodować, że staną się one chybotliwe. Jak można się bez trudu domyślić, przedłużający się stan recesji sprawi, że osuwanie się dziąseł doprowadzić może nawet do wypadnięcia zębów i bezpowrotnego ich stracenia.
Jak więc widać osuwanie się dziąseł to naprawdę poważna przypadłość, której nie można lekceważyć. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zastosować leczenie. Zanim jednak przejdzie się do tego zagadnienia, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jakie są objawy tej choroby. W końcu możliwość szybkiego dostrzeżenia problemu pozwala natychmiastowo udać się po pomoc i zastosować odpowiednie leczenie.
Zdecydowanie najczęściej występującym objawem recesji dziąseł jest znaczne wizualne wydłużenie się zęba. Cofające się dziąsła odsłaniają coraz bardziej ząb, aż dojdzie do pojawienia się szyjki zębowej. Rzecz jasna taki stan to także ogromne ryzyko odczuwania dużego bólu. Niżej położone warstwy zęba są bardzo wrażliwe na zimno i ciepło, co skutkuje pojawieniem się nadwrażliwości. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że osuwaniu się dziąseł może towarzyszyć także obrzęk, a nawet krwawienie.
Najczęstsze przyczyny osuwania się dziąseł
Zarówno skutki, jak i objawy osuwania się dziąseł są naprawdę bardzo nieprzyjemne. Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w zakresie tej choroby, to jakie są jej przyczyny. Co sprawia, że można stać się ofiarą tej przypadłości i zmagać się z cofającymi się dziąsłami?
Jak się okazuje, osuwanie się dziąseł może mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Przede wszystkim wspomnieć w tym wypadku trzeba uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że ma się nieco cieńsze i delikatniejsze dziąsła, które będą podatne na czynniki zewnętrzne i w efekcie tego na cofanie się.
Innym często występującym powodem takiej choroby jest zbyt niski poziom higieny jamy ustnej. Jeśli nie będzie się zębów myło w dostatecznie uważny i częsty sposób, a także nie będzie się używało irygatora, nici dentystycznej czy też płynu do płukania, na zębach pojawiać się będzie stopniowo płytka nazębna, która po pewnym czasie zacznie zamieniać się w kamień nazębny. Ma on bardzo negatywne działanie nie tylko na ząb, lecz również na dziąsła. W efekcie tego pojawia się paradontoza, czyli recesja dziąsła.
Na sam koniec wśród przyczyn pojawiania się tej choroby wymienić trzeba także nawykowe bardzo mocne zagryzanie zębów, urazy mechaniczne dziąseł powstałe w wyniku np. noszenia kolczyków w dziąśle lub na języku, a także nieprawidłowo wykonane leczenie stomatologiczne.
Co zastosować na osuwające się dziąsła?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że osuwanie się dziąseł jest przypadłością, której skutki bardzo trudno jest cofnąć. Dlatego tak krytycznie ważne jest to, aby po pierwsze znać jej najczęściej występujące objawy, a następnie, aby jak najszybciej udać się do stomatologa po pomoc. Po obejrzeniu przez niego stanu zębów i dziąseł możliwe będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia, którego celem będzie zatrzymanie choroby.
Co w takim razie przede wszystkim trzeba wiedzieć, jeśli chce się uniknąć tej choroby? Zdecydowanie najważniejsze na sam początek jest to, aby unikać wszystkich czynników ryzyka. Z tego też powodu tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, dokładnie szczotkować zęby i stosować inne metody ich czyszczenia, czyli np. nić dentystyczną. Oprócz tego ważne jest posiadanie odpowiedniej diety, dobrze dobranej szczoteczki czy też nawet unikanie kolczyków w obrębie jamy ustnej.
Oczywiście istnieje pewna metoda, która jest w stanie uzupełnić brakujące fragmenty dziąsła. Mowa tu jest o zabiegu regenerującym dziąsło. Jest to jednak proces dość trudny, a przede wszystkim bardzo kosztowny. Z tego też powodu znacznie lepiej jest po prostu nie doprowadzić do sytuacji, gdy stanie się on niezbędny. Jego wykonanie jest często podyktowane nie tylko chęcią poprawienia wyglądu dziąseł, lecz przede wszystkim uratowania rozchwianych zębów.