Licówki jak długo się trzymają?
Każdy chce mieć piękne, proste i białe zęby, które można pokazywać przy każdym uśmiechu. Jednak wiele osób ma problemy z jamą ustną, a to prowadzi do tego, że zęby wyglądają mało estetycznie, są żółte lub szybko się ścierają i pękają. Czasami jest to spowodowane złą higieną jamy ustnej, a innym razem przyczyny mają podłoże genetyczne. Można jednak temu zaradzić. Piękny uśmiech nie musi oznaczać, że trzeba od razu wstawiać implanty i wyrwać zdrowe, choć mało estetyczne zęby. Wystarczy założyć licówki. Jest to coraz powszechniejszy zabieg, który wybierają nie tylko gwiazdy z czerwonego dywanu, ale także zwykłe osoby, które chcą się szeroko uśmiechać. Licówki nie są wcale takie drogie, a efekty są niesamowite. Licówki jak długo się trzymają? Czy trzeba je wymieniać? Jakie rodzaje licówek można wyróżnić i ile kosztują?
Co ile trzeba wymieniać licówki?
Najczęściej pacjenci wybierają licówki, które umieszczane są przeważnie w przednim łuku zębowym. Tylnych zębów podczas uśmiechu nie widać, a jeśli są w dobrym stanie, to nie ma konieczności zakładania licówek w tamtej części jamy ustnej. Licówki to cieniutkie płatki, które wykonane są z różnych materiałów. Naklejane są one na zewnętrzną powierzchnię zęba. Taki płatek ma najczęściej od 0,5 do 0,75 mm grubości, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie. Licówki jak długo się trzymają, jest zapewne pytaniem, które każdy chciałby zadać. Nie jest to rozwiązanie stałe, gdyż trzeba je wymienić co pewien czas. Średnio przyjmuje się, że licówki trzeba wymienić co około 10 do 15 lat. W niektórych przypadkach może być to krótszy termin, a w innych dłuższy. Pewnie wiele osób zastanawia się, jak takie cienkie płatki mogą się tak długo utrzymać? Powodem jest fakt, że licówki wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału, jakim jest porcelana. Dodatkową zaletą jest fakt, że można z łatwością dopasować kolor do naturalnych zębów. Licówki są również odporne na przebarwienia, dzięki czemu można cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Licówki jak długo się trzymają, już zostało wyjaśnione, jednak warto pamiętać, że czasami mogą zdarzyć się pęknięcia lub inne przypadki, które doprowadzą do tego, że licówki odpadną.
Dlaczego licówka odpada?
Licówki pozwalają na uzyskanie pięknego uśmiechu w dość prosty sposób. Cienkie plasterki przyklejone do powierzchni zęba nie powodują dyskomfortu, wyglądają bardzo naturalnie i mogą się utrzymać bardzo długi czas. Licówki jak długo się trzymają, zależne jest od paru czynników. Przede wszystkim najważniejszy jest materiał, z którego są one wykonane. Najtrwalsze są porcelanowe, które bardzo rzadko odpadają lub pękają. Kolejnym czynnikiem decydującym o czasie trwałości licówek jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Bardzo ważne jest również to, czy dana osoba zgrzyta zębami bądź mocno ściska szczękę. Wówczas licówki mogą odpaść lub pęknąć. Te cienkie plasterki mogą odpaść również z powodu zużycia, co oczywiście skłania do umówienia się na wizytę do stomatologa i założenia nowych licówek. Jeśli wybierze się licówki porcelanowe i będzie się stosować do zaleceń lekarza stomatologa, to ryzyko odpadnięcia licówki będzie minimalne. Efekt utrzyma się długo, a pacjent będzie mógł cieszyć się pięknymi i białym zębami bez przebarwień i ubytków.
Licówki – rodzaje, trwałość i ceny
Wiadomo już, że licówki jak długo się trzymają, zależne jest między innymi od ich rodzaju. Można wyróżnić cztery rodzaje licówek. Wśród nich są licówki:
- akrylowe,
- kompozytowe,
- ceramiczne,
- porcelanowe.
Jeśli chodzi o licówki akrylowe, to jest to rozwiązanie czasowe i nietrwałe. Zakłada się je w przypadku pacjentów, którzy decydują się na licówki wykonane z innych materiałów. Celem takiego rozwiązania jest zabezpieczenie zęba, a także wzmocnienie licówki, co wpłynie na jej żywotność. Licówki kompozytowe wykonuje się z materiałów, których używa się do wypełniania ubytków w zębach. Charakteryzują się one dość dużą trwałością i łatwością doboru koloru do naturalnej barwy zębów. Przyjmuje się, że wymiana takich licówek musi nastąpić mniej więcej co trzy, cztery lata. Trzecim rozwiązaniem są licówki ceramiczne, które wyglądają bardzo naturalnie.
Z łatwością można nadać im właściwy kształt i świetnie dopasowują się do zębów pacjenta. Jest to bardzo trwała opcja, a efekt utrzymuje się nawet do 10 lat. Ostatnim materiałem jest porcelana, o której już wcześniej było pisane. Licówki porcelanowe są najtrwalsze z wyżej wymienionych. Z upływem czasu nie przebarwiają się, a także nie osadza się na nich kamień nazębny. Takie licówki są półprzeźroczyste i wyglądają identycznie jak prawdziwe zęby. Jedynie dla niektórych wadą takiego rozwiązania może być cena. Jeśli chodzi o trwałość, to porcelana może z powodzeniem utrzymać się nawet do 15 lat. Jeśli chodzi o koszty, to te zależne są od materiału użytego do produkcji licówek. Najtańsze akrylowe kosztują około 250 złotych za sztukę. W przypadku porcelany trzeba liczyć się z kwotą nawet czterokrotnie wyższą. Za jednego zęba trzeba zapłacić nawet powyżej tysiąca złotych.