Leczenie zębów mlecznych u dzieci
Wielu rodziców twierdzi, że leczenie zębów mlecznych nie jest ważne – z czasem wypadną, a na ich miejscu pojawią się nowe, zdrowe, stałe zęby. Niestety, nie jest to prawdą. Próchnica może przejść na niewyrżnięte jeszcze stałe zęby, przez co po ich wyrżnięciu konieczne będzie zastosowanie leczenia zachowawczego.
Istnieje także duże ryzyko, że próchnica na zębach mlecznych spowoduje powstawanie wad zgryzu i nie tylko. Niestety, tradycyjne leczenie zachowawcze w przypadku próchnicy jest szczególnie nieatrakcyjne dla dzieci – z racji metody, a także bólu, jaki za nią stoi. Dowiedz się, jakie inne metody leczenia zębów mlecznych można zastosować u dzieci.
Ozonowanie zębów
Ozon znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, także w stomatologii. Gaz ten wykazuje działanie wirusobójcze i bakteriobójcze, co oznacza, że świetnie sprawdzi się w leczeniu próchnicy we wczesnych etapach jej rozwoju. Ozon przyda się także w późniejszych etapach leczenia próchnicy – być może nie stanowi wyłącznego remedium, ale z zastosowaniem ozonu można skrócić czas borowania.
Ozonowanie zęba pozwala na usunięcie znakomitej większości bakterii z powierzchni zęba. Proces ozonowania zęba jest bardzo krótki – zajmuje maksymalnie minutę, więc jest to czas, który dziecko z powodzeniem zniesie. Dodatkowo, ozonowanie jest procesem bezbolesnym.
Laserowe usuwanie próchnicy
Przy leczeniu próchnicy można również zastosować laser. Laserowane usuwanie próchnicy polega na napromieniowaniu tkanek, które zostały zainfekowane przez próchnicę. Laser idealnie oddziałuje na próchnicę, jednocześnie nie uszkadzając zdrowej tkanki zęba. Zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku dzieci, gdyż laser nie wymaga bezpośredniej styczności z zębem pacjenta; niestety, dla wielu osób laserowe usuwanie próchnicy może stanowić zbyt duży koszt, gdyż ten rodzaj leczenia sięga nawet 150-200 złotych.
Znieczulenie dla dzieci
W przypadku, gdy dziecko ma leczony ząb z zastosowaniem tradycyjnych metod, stosuje się odpowiednie znieczulenia. Znieczulenia mają na celu zapobiec wszelkiemu bólowi, jaki może wystąpić u dziecka.
Rodzice wahają się nad zaproponowaniem dziecku znieczulenia. Strach przed strzykawką z igłą, przed bólem wynikającym z ukłucia, niestety często nie pozwala podjąć odpowiedniej decyzji. Do tego część rodziców jest przeświadczona, jakoby znieczulenia miały szkodliwie oddziaływać na zdrowie dziecka.
U dzieci stosuje się podobne znieczulenia, jak u dorosłych, jednak te znieczulenia posiadają substancje aktywne o dużo mniejszym stężeniu. Dodatkowo, miejsce zastrzyku jest znieczulane poprzez użycie specjalnego żelu.
Jeśli dziecko mimo wszystko nie będzie chciało użyć znieczulenia miejscowego w postaci zastrzyku, możliwe jest również zastosowanie gazu rozweselającego, czyli podtlenku azotu. Sedacja wziewna spowoduje, że dziecko uspokoi się i będzie mniej świadome procesów zachodzących wokół niego. Jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, gdyż jego zastosowanie nie wiąże się z jakimkolwiek bólem dla dziecka.