Koronki na zęby – jak wyglądają?

Koronki na zęby - jak wyglądają?

Leczenie protetyczne cieszy się w Polsce z roku na rok coraz większą popularnością. Wykorzystując nowoczesne techniki, można nie tylko poprawić wygląd swoich zębów, lecz również z powodzeniem je odtworzyć. Nie da się ukryć, że najpopularniejsze są korony. Koronki na zęby jak to wygląda i jak się je zakłada? Co należy wiedzieć o koronach zębowych przed ich założeniem?

Rodzaje koronek na zęby – porcelanowe, metalowe czy z tlenku cyrkonu?

Koronki na zęby jak to wygląda? Zanim przejdzie się do omawiania tego zagadnienia, warto sobie na początku powiedzieć, czym one tak w ogóle są i z jakiego powodu są tak często polecane.
Korona zęba to specjalna nakładka na zęby, która jest w stanie odtworzyć ząb, a także zamaskować jego różne wady i niedoskonałości. Oczywiście na rynku spotkać się można z różnymi rozwiązaniami w tym zakresie, czyli z innymi materiałami wykonania koronki zębowej.
Duża część pacjentów wybiera koronki metalowe. Cieszą się sporą popularnością ze względu na bardzo niską cenę, lecz wiedzieć trzeba, że nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. O wiele lepszym wyborem są odmiany wykonane z porcelany. Porcelanowe koronki na zęby jak to wygląda? Jak się okazuje, to rozwiązanie właściwie idealnie odwzorowuje wygląd prawdziwych zębów. Są one tak dobrze wykonane, że trudno jest je odróżnić od prawdziwego uzębienia.

Jeśli posiada się silnie przebarwione zęby, poleca się zakupienie korony z tlenku cyrkonu. Materiał ten umożliwia doskonałe i bardzo precyzyjne dobranie barwy korony zębowej, dzięki czemu nie będzie się ona odznaczała od innych zębów.

Jak przebiega procedura zakładania koronki na ząb?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przebiega proces zakładania korony zębowej. Często z powodu niewiedzy budzi to w pacjentach strach, dlatego też warto poznać wszystkie szczegóły związane z zabiegiem.
Jak się okazuje, jest to procedura dość szybka i bezbolesna, choć rzecz jasna wykonywana pod miejscowym znieczuleniem. Podstawową czynnością jest przygotowanie zęba, na którego nakładana będzie korona. Musi on zostać odpowiednio oszlifowany, aby jego powierzchnia w jak największym stopniu stykała się z zakładaną koroną. Gdy ząb będzie już gotowy, należy pobrać z niego odcisk, a także zmierzyć barwę przeciwległych zębów. Na sam koniec pozostaje już tylko założenie korony i jej przyklejenie. Wykorzystuje się do tego specjalny cementowy klej, cechujący się ogromną trwałością.

Jak dbać o koronki na zębach – porady i wskazówki

Wiedzieć trzeba, że założenie korony zębowej nie zwalnia pacjenta z obowiązku dbania o dany ząb. Zaniedbania na polu higieny spowodować bowiem mogą powstanie nieprzyjemnego zapachu z ust, a nawet korona może zmieniać smak potraw.
Jak czyścić koronę zębową? Kluczowe w tym wypadku jest używanie nici dentystycznej, a najlepiej specjalnego irygatora. Bardzo ważne jest bowiem, aby dokładnie czyścić przestrzenie pomiędzy koroną a zębami i usuwać z nich wszystkie gromadzące się zanieczyszczenia w postaci resztek jedzenia czy też kamienia i bakterii.