Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, ale pojawia się pytanie, czy wybielanie zębów jest szkodliwe. Oczywiście jeśli ktoś chce zadbać o kwestie bezpieczeństwa, to powinien skorzystać z profesjonalnego rozjaśniania uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby nie przynoszą spektakularnych efektów i można sobie wręcz zaszkodzić, doprowadzić do nadwrażliwości, starcia szkliwa i powstania mikroubytków.

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Osoby chcące mieć białe uzębienie zastanawiają się, czy wybielanie zębów jest szkodliwe. Wiele mówi się o tym, że rozjaśnianie uzębienia powoduje jego osłabienie, zwiększa podatność na przebarwienia. Kolejną kwestią jest to, że pacjentowi towarzyszy nadwrażliwość, pojawiają się dolegliwości bólowe. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu tego typu problemów nie powinno być.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest całkowicie bezpieczne. Lekarz doskonale wie, jakie stężenie poszczególnych składników aktywnych powinny zawierać żele wybielające, aby uzyskać pożądany efekt i jednocześnie nie uszkodzić szkliwa. Zostaje ono rozjaśnione, ale nie dochodzi do uszkodzenia struktury. Pod wpływem światła zachodzą procesy, które umożliwiają penetrację zębów, ale w małoinwazyjny sposób. Nie dochodzi do ich niszczenia.

Czy warto wybielić zęby u dentysty?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy wybielanie zębów jest szkodliwe, to nie musi się tym martwić w przypadku profesjonalnego rozjaśniania uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dobiera najlepsze metody i przeprowadza zabieg przy wykorzystaniu sprawdzonych preparatów, nowoczesnego sprzętu. Stosowanie domowych sposobów jest inwazyjne i najczęściej przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Oczywiście można rozjaśnić uzębienie sodą oczyszczoną, sokiem cytrynowym, wodą utlenioną, węglem aktywnym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie pozostaje to obojętne dla kondycji szkliwa. Są to środki o zbyt silnych właściwościach ściernych.

Kwasy będą niezwykle szkodliwe dla szkliwa. Trzeba też mieć na uwadze, że nie każdy może poddać ją zabiegowi bielenie zębów. Są pewne przeciwwskazania typu ubytki próchnicowe, odsłonięte szyjki zębowe, starte szkliwo w wyniku bruksizmu. Kluczowe staje się wobec tego w pierwszej kolejności odwiedzenia dentysty, który oceni stan jamy ustnej i zdecyduje, czy można przeprowadzić wybielanie.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Wiedząc już, czy wybielanie zębów jest szkodliwe, warto dowiedzieć się także, jak długo utrzymują się uzyskane efekty. Jeśli ktoś stosuje się do zaleceń dentysty, to może liczyć na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem przez długi czas. Istotne jest to, aby nie palić papierosów, nie spożywać pokarmów barwiących, unikać napojów powodujących przebarwienia. Właściwa higiena jamy ustnej także ma kluczowe znaczenie.

Efekt wybielania zębów utrzymuje się zwykle do dwóch lat. Niektóre metody gwarantują piękny uśmiech do trzech lat. W celu przedłużenia rezultatu profesjonalnego wybielania zębów powinno się sięgać po pasty wybielające i płukanki do jamy ustnej, które przeciwdziałają powstawaniu nieestetycznych przebarwień na szkliwie.