Opuchnięte dziąsła – czym płukać?

Opuchnięte dziąsło jest przypadłością dość bolesną i uciążliwą. Może przeszkadzać podczas jedzenia i mówienia. Opuchlizna często jest znakiem, że w jamie ustnej doszło do stanu zapalnego, który może być związany z wystąpieniem poważniejszego stanu chorobowego. Opuchniete dziasla czym plukac? Co zrobić, by wyleczyć je domowymi sposobami?

Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła

Zacznijmy od tego, że domowe sposoby mogą być niewystarczające do wyleczenia opuchlizny. Jeśli w jamie ustnej rozwinie się stan zapalny, to najczęściej konieczne jest podanie antybiotyków, a to oczywiście może zrobić jedynie specjalista. Doraźnie można jednak sięgnąć po domowe metody, które nie wymagają stosowania farmakologii. Przede wszystkim można sięgnąć po zimne okłady – specjalne kompresy żelowe, mrożonki czy nawet kostki lodu mogą przynieść szybką ulgę i widocznie zmniejszyć opuchliznę, choć równocześnie nie wyleczą one jej przyczyny. Czasami zaleca się też zagryzanie goździków. Mają one działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, więc mogą zmniejszyć stan zapalny. Ich zapach i smak są jednak dość intensywne, co wiele osób odstrasza. Lód i zimne okłady z pewnością są rozwiązaniem łatwiejszym do zastosowania.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

W wypadku pojawienia się opuchlizny na zębie najlepiej jest umówić się na konsultację u stomatologa. Tylko podczas badania lekarz może określić, co wywołało opuchliznę i przepisać odpowiednie leki. Czasami po ustąpieniu opuchlizny należy rozpocząć bardziej zaawansowane leczenie, które ochroni pacjenta przed nawrotami schorzenia. Jednak przed wizytą można stosować metody, które zmniejszą ból i umożliwią spokojne poczekanie na wyznaczony termin wizyty.

Zioła, płukanki

Wciąż zastanawiasz się – opuchniete dziasla czym plukac? W takim razie powinna zainteresować Cię długa lista naturalnych ziół, które możesz stosować. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szałwię. Napar z niej zmniejsza opuchliznę, ma własności antyseptyczne i ściągające. Podobnie działa napar z rumianku. Tutaj należy jednak podkreślić, że do przygotowania płukanki wystarczy herbata z tych ziół, którą można kupić w sklepach spożywczych i aptekach. Ważne jest jednak, by odczekać do przestudzenia się naparu. Letni można wlewać do jamy ustnej i trzymać w niej przynajmniej przez kilkanaście sekund. W ten sposób daje się czas na to, by płyn mógł zadziałać w chorym miejscu. Po tym czasie należy płukankę po prostu wypluć, bo będzie ona zawierała drobnoustroje ze stanu zapalnego. Nawet więc jeśli lubisz smak szałwii lub rumianku, to nie powinieneś traktować naparu jak zwykłej herbaty. Kolejną sprawdzoną płukanką jest roztwór wody i wody utlenionej. Zadając sobie pytanie, opuchniete dziasla czym plukac – musisz pamiętać, że w aptekach dostępne są też płukanki bez recepty. Możesz po nie sięgnąć po to, by nie korzystać z domowych sposobów. Gotowe płukanki często zawierają wyciągi z naturalnych ziół i są wzbogacone o dodatkowe substancje przyspieszające leczenie albo o dodatki smakowe.