Leczenie kanałowe – charakterystyka
Leczenie kanałowe zęba to sposób na uchronienie go od konieczności wyrwania z zębodołu. Leczenie kanałowe zęba jest podejmowane wtedy, kiedy próchnica zaatakuje tkankę miazgi zęba. W takim przypadku zaleca się leczenie kanałowe, gdyż w przeciwnym razie mogłoby dojść do konieczności całkowitej ekstrakcji zęba i konieczności zastąpienia go jednym z wielu rozwiązań protetycznych. Aby dowiedzieć się, czym jest leczenie kanałowe, w jakich przypadkach się je stosuje i dlaczego endodoncja w codziennym życiu ma ogromne znaczenie, przeczytaj ten artykuł.
Leczenie kanałowe – wskazania
Najważniejszym wskazaniem do leczenia kanałowego jest zakażenie miazgi zęba. W takim przypadku dochodzi do powstania choroby, jaką jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Stan zapalny miazgi zęba jest praktycznie niemożliwy do wyleczenia, dlatego jedyną formą terapii w takim przypadku jest usunięcie miazgi z zęba. Oznacza to, że ząb będzie w pewnym stopniu osłabiony po takiej terapii, natomiast nie powinno stanowić to kłopotu zważając na możliwości, jakie oferuje protetyka stomatologiczna. Po leczeniu kanałowym ząb może zostać komfortowo odbudowany, dzięki czemu będzie wyglądać nawet lepiej, niż naturalny ząb, który uprzednio gościł w całości w zębodole.
Leczenie kanałowe – przebieg
Leczenie kanałowe jest w stanie zagwarantować pełną skuteczność w przypadku, gdy jest wykonywane z wykorzystaniem mikroskopu. Natomiast nie zawsze tak jest – część pacjentów, ze względów ekonomicznych decyduje się na tradycyjne leczenie endodontyczne bez wykorzystania mikroskopu. W przypadku tego leczenia, konieczne jest otwarcie korony, a następnie stworzenie sobie dostępu do zakażonej miazgi, celem jej usunięcia. Po usunięciu miazgi kanały są dokładnie odkażane i szczelnie zabezpieczane, aby nie doszło do nawrotu choroby. W razie, gdy jednak tak się stanie, można po prostu przeprowadzić re-endo.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który bez wątpienia mógłby sprawić pacjentowi ból. Nie warto tego ukrywać – inwazyjność tego zabiegu jest na tyle spora, że wykonanie go bez znieczulenia byłoby bardzo bolesne. Z racji tego, że stomatolodzy są tego świadomi, przed każdym leczeniem kanałowym konieczne jest zastosowanie znieczulenia – po to, by zminimalizować ból, który najprawdopodobniej wystąpiłby.
Leczenie kanałowe – cena
Leczenie kanałowe cena to zabieg, który wbrew pozorom nie stanowi dużego kosztu. Cena za zabieg, jakim jest leczenie kanałowe, oscyluje w granicach 400-700 złotych, w zależności od tego, ile kanałów zębowych posiada dany ząb. Dodatkowo, pojawia się dodatkowa kwestia w postaci obecności mikroskopu podczas leczenia. Jeśli endodonta wykorzystuje mikroskop w trakcie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, najczęściej zabieg ten może okazać się nieco droższy. W dłuższym rozrachunku, nie ma nic bardziej wartościowego, niż święty spokój – a mikroskop w leczeniu endodontycznym jest w stanie zagwarantować pacjentowi, że szansa na powodzenie zabiegu będzie zdecydowanie wyższa.