Pantomogram zębów – charakterystyka badania

Badania radiologiczne to obecnie standard przed większością zabiegów i nie tylko. Do takich badań radiologicznych zalicza się między innymi pantomogram, który na ten moment stanowi jedno z najlepszych rozwiązań do pozyskania istotnych informacji. Zdjęcie pantomograficzne to rodzaj zdjęcia, które otrzymuje się wykorzystując promieniowanie rentgenowskie. Zdjęcie pantomograficzne jest wykonywane z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia, które świetnie sprawdza się w celach diagnostycznych. 

 

Pantomogram, nazywany także zdjęciem pantomograficznym, obejmuje szeroki obszar, co czyni ten rodzaj badania szczególnie wartościowym. Informacje z tego rodzaju badania służą do opracowania trafnej drogi leczenia. Dowiedz się, czym jest zdjęcie pantomograficzne zębów i dlaczego warto jest wykonać ten rodzaj badania. 

 

Wskazania do badania pantomograficznego

 

Zdjęcie pantomograficzne zębów jest rekomendowane w pewnych przypadkach. Pantomogram wymagany jest szczególnie wtedy, gdy konieczne jest dokonanie rozeznania, mającego na celu zweryfikować stan ogólny zębów i jamy ustnej. Badanie pantomograficzne jest bardzo wartościowym źródłem informacji w przypadku, gdy chodzi m.in. o diagnozę takich chorób jak paradontoza czy próchnica.

 

Pantomogram warto jest wykonać także wtedy, gdy pacjent stoi przed leczeniem ortodontycznym. To świetne źródło odniesienia po przebytym leczeniu ortodontycznym, gdyż z pomocą zdjęcia pantomograficznego możliwe będzie określenie efektów leczenia. Dodatkowo, przy okazji zdjęcia pantomograficznego możliwe jest określenie, gdzie znajdują się zęby zatrzymane, a także inne zmiany, które mogą stanowić podstawę do określenia planu leczenia wobec nich.

 

Przeciwwskazania

 

Pantomogram, mimo że jest stosunkowo bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, to jednak nie może być wykorzystany w każdym przypadku. Przede wszystkim, zdjęć RTG, w tym zdjęć pantomograficznych nie wykonuje się u kobiet, które aktualnie są w ciąży. Promieniowanie mogłoby szkodliwie oddziaływać na dziecko, dlatego wykonanie zdjęcia pantomograficznego powinno być uzasadnione tylko wtedy, gdy potencjalne ryzyko jest mniejsze, niż zyski uzyskiwane na skutek wykonania takiego zdjęcia.

 

Zastosowanie zdjęcia pantomograficznego

 

Pantomogram nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Plusem tego rodzaju badania jest fakt, że pacjent może po prostu przyjść i je wykonać, nie musząc uprzednio wcześniej podejmować żadnych kroków. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego polega na wykonaniu serii zdjęć, które na skutek działania skomplikowanych algorytmów łączą się i wówczas tworzą jeden szeroki obraz. Zastosowanie zdjęcia pantomograficznego jest uzasadnione między innymi podczas leczenia ortodontycznego ,implantologicznego, przed wyrwaniem zęba, celem określenia miejsc zaatakowanych próchnicą i nie tylko. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego ma wiele różnych celów, dlatego warto jest uwzględnić je w planie leczenia – jednak istotę jego wykorzystania warto jest skonsultować ze stomatologiem.