Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów to bezsprzecznie jeden z najważniejszych, jak i najpopularniejszych zabiegów stomatologii profilaktycznej. Dzięki możliwości, jakie oferuje piaskowanie zębów, możliwe jest łatwiejsze dbanie o własne uzębienie. Jak wygląda piaskowanie zębów? Czy jest bolesne? Jak ono wygląda i ile trwa? Na te oraz inne pytania i zagwozdki odpowiemy w dzisiejszym artykule, który przygotowaliśmy dla was. Zapraszamy do lektury i kto wie, może do umówienia się na jeden z nich?
Jak powstaje płytka nazębna?
Na samym początku warto zastanowić się, jak powstaje główny wróg zabiegu, jakim jest piaskowanie zębów, czyli płytka nazębna. To nic innego jak osad o lepkiej konsystencji, mający nieraz barwę brunatną czy brązowa. Jej skład zawiera w sobie nie tylko resztki spożywanego pokarmu, ale to nie wszystko. W płytce znajdziemy także obumarłe komórki błony śluzowej, jak i wszelkie drobnoustroje i bakterie obecne w naszej jamie ustnej. Ich nadmierna obecność jest bardzo szkodliwa, gdyż poprzez niewłaściwą higienę jamy ustnej, jak i dietę bogatą w na przykład cukier, wytwarzają one szkodliwe dla szkliwa kwasy. Od tego już bardzo krótka droga do tego, aby doszło do powstania zmian próchnicznych. Na całe szczęście istnieje piaskowanie zębów, które umożliwia łatwe pozbycie się płytki! Piasek dentystyczny, który wykorzystuje piaskowanie zębów, dociera nawet w najtrudniejsze miejsca!
Czy piaskowanie zębów boli?
Piaskowanie zębów mogłoby wydawać się zabiegiem bolesnym, jednak wygląda to całkowicie inaczej. piaskowanie zębów jest bezbolesne i bezpieczne, jednak u niektórych pacjentów może ono budzić pewien dyskomfort w postaci nadwrażliwości zębiny czy podrażnienia dziąseł. Pacjent może także uskarżać się o słony smak w ustach. Nie bójcie się, pochodzi on z faktu obecności piasku dentystycznego. Jest on jednak bezpieczny dla zdrowia tak jak samo piaskowanie zębów! Tak wiec, jeżeli zastanawialiście się, czy piaskowanie jest bolesne — odpowiadamy, że nie?
Jak wygląda piaskowanie zębów?
Samo piaskowanie zębów wykorzystuje specjalną piaskarkę wyrzucającą piasek dentystyczny pod wysokim ciśnieniem. Jego rozpylenie w jamie ustnej wraz z odrobiną wody sprawia, że strumień oczyszcza zęby z płytki nazębnej, docierając do wszelkich bruzd czy zagłębień na ich powierzchni. Po jego zakończeniu cały ten piasek jest odsysany z jamy ustnej, tak aby pacjent czuł maksymalny komfort. Jeżeli chodzi o długość takiego zabiegu, to zwykle trwa on około 30 minut. aby uniknąć nadwrażliwości, warto skorzystać z pomocy fluoryzacji, wzmacniająca szkliwo pacjenta.