Dbanie o zęby na każdym etapie jest bardzo ważne. Choroby, które pojawią się na zębach mlecznych, mogą rzutować na to, jak rozwijają się zęby stałe. Podobnie – w przypadku zakażenia zębów stałych, może stać się tak, że konieczne będzie zastosowanie zębów sztucznych, czyli rozwiązań protetycznych. Nie jest to komfortowa sytuacja, dlatego warto jest zareagować wcześniej, niż w momencie, gdy choroba się pojawi.

 

Kiedy zatem warto się zainteresować profilaktyką zębów? Jak najszybciej! Tak naprawdę, jeśli do tego czasu nie podjęliśmy żadnych słusznych działań, mających na celu wzmocnienie uzębienia, to powinniśmy zrobić to jak najszybciej. W tym celu podejmuje się na przykład takie działania jak – skaling, piaskowanie czy fluoryzacja. Powinieneś wiedzieć, co daje fluoryzacja zębów.

 

Ten ostatni zabieg kojarzy nam się z panią higienistką, która odwiedzała naszą szkołę celem pokazania nam, jak powinniśmy dbać o zęby. To samo robi się w dorosłym życiu – z tym że w dziecińśtwie było to szczególnie ważne, gdyż szkliwo zębów mlecznych niestety jest dużo słabsze, niż zębów stałych. Dowiedz się, jak wygląda fluoryzacja zębów, ile kosztuje fluoryzacja i po co jest fluoryzacja. Jeśli chcesz wiedzieć, co daje fluoryzacja zębów, to ten artykuł jest dla ciebie.

 

Jak wygląda fluoryzacja zębów?

 

Zabiegi z zakresu profilaktyki charakteryzują się tym, że są stosunkowo proste do wykonania i nie ma w nich nic, czego pacjent nie byłby w stanie zrozumieć. Do takich zabiegów zalicza się właśnie fluoryzacja zębów, czyli zabieg służący wzmocnieniu szkliwa. Celem sprawienia, że zęby będą mocniejsze, konieczne jest potraktowanie ich substancją bogatą w fluor – w różnym stężeniu, najczęściej jest to po prostu pianka.

 

Aby fluoryzacja mogła się odbyć, rozsądnie jest uprzednio dokładnie oczyścić zęby z wykorzystaniem zabiegów takich jak skaling i piaskowanie. Następnie, nawet bezpośrednio po przeprowadzeniu tychże zabiegów, konieczne jest nałożenie na zęby pianki stomatologicznej, która w swoim składzie zawiera właśnie jony fluoru. Jony te łączą się ze szkliwem, a konkretnie – przenikają do niego, co sprawia, że odporność szkliwa na kwasy i szkodliwe bakterie jest dużo wyższa.

 

Odpowiednio przeprowadzona fluoryzacja jest bezpieczna dla zdrowia pacjenta. To, co daje fluoryzacja zębów, jest warte podjęcia fluoryzacji. Piszemy o tym, gdyż fluor może być szkodliwy dla organizmu, niemniej jednak, kontrola stomatologa w tym zakresie stanowi ogromną pomoc, dzięki czemu pacjent nie musi się martwić o jakiekolwiek powikłania. 

 

Po co jest fluoryzacja?

 

Fluoryzacja to zabieg z zakresu profilaktyki stomatologicznej, wykonywany w jednym głównym celu. Najważniejszym celem fluoryzacji jest zapobieganie powstawania próchnicy. Można doszukiwać się także innych celów, ale ten jest najważniejszy. Jeśli ktoś zapyta cię, co daje fluoryzacja zębów, możesz śmiało odpowiedzieć – mocniejsze szkliwo, dzięki czemu zęby są zdrowsze. Warto wiedzieć, ile kosztuje fluoryzacja – koszt ten nie przekracza z reguły 100 złotych.