Jeśli zastanawiasz się, artrogrypoza co to za choroba, to w tym artykule uzyskasz na to odpowiedź. Warto jest dowiedzieć się, artrogrypoza co to za choroba, gdyż jest ona w stanie dosięgnąć nasze dziecko, co może być bardzo niekorzystne w skutkach – zwłaszcza, gdy zorientujemy się o tym bardzo późno. Ogółem mówiąc, pacjenci którzy pytają, co to artrogrypoza, dowiedzą się, że choroba ma związek ze stawami, a konkretnie – powoduje ich przykurcz. Najczęściej pojawia się ona u dzieci wtedy, gdy są one już na samym końcu rozwoju swojego organizmu jako płód.

 

Artrogrypoza – co to za choroba

 

Jeśli zastanawiasz się co to artrogrypoza, powinieneś się zapoznać z odpowiednią definicją.  Znane są różne nazwy choroby, jaką jest artrogrypoza. Szukając informacji na temat tego, co to artrogrypoza, bardzo możliwe że spotkasz się z nimi. Do tych nazw zaliczają się między innymi AMC, czy też wrodzona sztywność stawów, a także Arthrogryposis Multiplex Congenita. Wiąże się ona z przykurczami wielu stawów. Jej zdiagnozowanie jest możliwe we wczesnym etapie rozwoju dziecka, a dodatkowo, w przypadku stosowania regularnych ćwiczeń i rehabilitacji, istnieje szansa na normalne funkcjonowanie z tymże problemem.

 

Artrogrypoza to choroba, która w przypadku stomatologii może ograniczać ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego, co jednocześnie znacząco utrudni funkcjonowanie, a także uniemożliwi przeprowadzenie skutecznego leczenia. Wszystko ze względu na to, że jama ustna nie będzie mogła zostać odpowiednio otwarta – na tyle, aby lekarz dentysta miał komfortową możliwość przeprowadzenia leczenia pacjenta. Jest to bardzo trudna sytuacja, która bardzo utrudnia utrzymanie uzębienia dziecka w dobrej kondycji. 

 

W innych przypadkach, artrogrypoza przejawia się na przykład deformacją stóp (stopa końsko-szpotawa), łokciami w wyproście, skoliozą, skróceniem, zmianą kształtu, sztywnością stawów kończyn. Jak widać, choroba nazywana artrogrypozą może bardzo przeszkadzać codzienne funkcjonowanie, dlatego zareagowanie na nią we wczesnym etapie życia dziecka jest bardzo ważne. Bez tego dziecko będzie mieć bardzo duże trudności w funkcjonowaniu.

 

Szukając przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za powstanie artrogrypozy, można doszukać się między innymi:

  • Czynników genetycznych, które występują stosunkowo rzadko,
  • Czynników matczynych – związanych z tym, jak przebiegała ciąża, a także czy płód był narażony na różne czynniki wpływające niekorzystnie na rozwój, np. alkoholu, narkotyków, infekcji i nie tylko,
  • Czynników płodowych, np wady rozwojowe.

 

Artrogrypozę można rozpoznać we wczesnym etapie życia, dlatego też warto jest skorzystać z tej możliwości i jak najszybciej podjąć działania, mające na celu zapobieganie tej chorobie. Rozpoznaje się ją poprzez sprawdzenie, czy możliwości ruchowe dziecka są prawidłowe. Jeśli nie, to prawdopodobnie dziecko będzie zmagać się z AMC. Ze względu na swoje działanie, artrogrypoza może także powodować wady zgryzu i inne nieprawidłowości, gdyż jest to choroba, która w zasadzie oddziałuje na wszystkie stawy w ciele.