Co zrobić, gdy boli ząb mleczny?

Stomatolodzy od wielu lat dbają o to, by nie dopuszczać do bólu zębów pacjenta. W połączeniu z działaniem pacjenta w tej kwestii, tzn. przy odpowiedniej profilaktyce i reagowaniu na wszelkie choroby, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent nie będzie zmagać się ze stanami bolesnymi!

 

Niestety nie jest to regułą, a ból może nadejść niespodziewanie. Jest to bolesne szczególnie dla dzieci, gdyż czasem trudno jest wytłumaczyć dziecku, dlaczego jego ząb boli, a tym bardziej namówić dziecko do skorzystania z usług stomatologa. Wbrew pozorom, zęby mleczne też potrafią boleć – i to bardzo!

 

Co w takiej sytuacji należy zrobić? Co zrobić gdy boli ząb mleczny? Czy zab mleczny boli? Dowiedz się odpowiedzi na tematy związane z zębami mlecznymi!

 

Czy ząb mleczny boli?

 

Okazuje się, że tak – jeśli zastanawiasz się, czy zab mleczny boli, odpowiedzią jest słowo „tak”! Ząb mleczny ma prawo boleć, zwłaszcza w przypadku naruszenia miazgi i jest to całkowicie normalne. Podobnie w przypadku nadwrażliwości – w przypadku zębów mlecznych nadwrażliwość również może się pojawić, dlatego konieczna jest reakcja na wszelkie bodźce.

 

W przypadku nadwrażliwości, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny. W zależności od tego, co powoduje nadwrażliwość, konieczne jest wykrycie, co to jest i w takiej sytuacji jak najszybciej trzeba się tego pozbyć. Na przykład – bardzo prawdopodobne, że ból zęba u dziecka spowodowany nadwrażliwością wynika z tego, iż zęby są czyszczone nieprawidłową pastą do zębów.

 

Można także zastanowić się, czy problem może być związany z rozwojem próchnicy. Próchnica, która dotrze do miazgi i zakazi ją, jest wyjątkowo bolesna – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W takiej sytuacji może okazać się, że konieczna będzie ekstrakcja. W tej sytuacji warto wiedzieć, jak usunąć ząb mleczny.

 

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić gdy boli ząb mleczny, oceń najpierw, z jakim problemem dziecko ma do czynienia. Jeśli to nadwrażliwość powoduje stany bolesne, to po prostu wyeliminuj czynnik powodujący ją. Zacznij na przykład od zmiany pasty do zębów, która może za bardzo ścierać zęby, ze względu na to że posiada dużo substancji ścierającej w swoim składzie. Jeśli to nie pomoże, zrób rozeznanie w diecie dziecka i oceń, co może być nie tak.

 

Jeśli jednak doszło do rozwoju próchnicy, skontaktuj się z lekarzem dentystą, który doradzi dalsze kroki. Bardzo możliwe, że zęba będzie można wyleczyć i zabezpieczyć przed dalszym rozwojem choroby.

 

Czy ząb mleczny ma korzeń?

 

Budowa zębów mlecznych jest specyficzna. Nie są one tak rozwinięte, jak zęby stałe, przez co można domniemywać, iż nie posiadają one korzeni. Z tego powodu ludzie często pytają, czy ząb mleczny ma korzeń. Okazuje się, że tak – ząb mleczny posiada korzeń, jednak nie jest on tak mocno rozwinięty, jak korzeń stałego zęba. Niemniej jednak, odpowiedzią na pytanie o to, czy zęby mleczne posiadają korzeń, nie może być słowo „nie”, gdyż byłoby to nieprawdą. Mimo wszystko, kwestia tego, jak usunąć ząb mleczny, jest dużo prostsza, niż w przypadku zęba stałego.