Czy dziąsła mogą odrosnąć?
Zęby i dziąsła to dla wielu osób powód do dumy, a dla innych wstydliwy problem. Szeroki i biały uśmiech wymaga od jego właściciela prawidłowej, regularnej pielęgnacji, ponieważ same wizyty w gabinecie stomatologicznym nie utrzymają go w idealnym stanie.
Dbanie o jamę ustną powinno być wprowadzane do nawyku już od najmłodszych lat, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze zęby. To już wtedy rodzice powinni regularnie zabierać dzieci na kontrolę do stomatologa, by już wtedy zapobiegać pierwszym rozwoju bakterii i próchnicy, która nieodwracalnie niszczy zęby. Oczywiście poza zębami należy pamiętać, że równie sumiennie należy także dbać o dziąsła, ponieważ bez nich zęby się nie utrzymają. Każdy ból dziąseł lub niepojąca zmiana na nich powinna zostać niezwłoczne sprawdzona i skonsultowana ze stomatologiem, ponieważ nie można doprowadzić do ich recesji. Jak zatem dbać o dziąsła? Czy dziąsła mogą odrosnąć po ich uszkodzeniu?
Jak zregenerować dziąsła?
Czasem dziąsła są bardzo osłabione i w związku z czym mogą zacząć krwawić. Jest to znak, który może świadczyć o nieprawidłowym szczotkowaniu zębów. Należy więc nieco zmienić sposób higienizacji jamy ustnej – zmienić szczoteczkę na tę o delikatniejszym włosiu, kupić pastę do zębów do delikatniejszym składzie, a także delikatniej szczotkować zęby. Szczotkowanie zębów nie wymaga użycia dużej siły – po prostu powinno ono być odpowiednie długie i dokładne.
W większości przypadków zastosowanie się do tych wytycznych po pewnym czasie powoduje zaprzestanie pojawiania się krwawień i obrzęków na dziąsłach. Jednak jeśli to nie pomaga, to należy niezwłocznie udać się na kontrolę do gabinetu stomatologicznego w celu sprawdzenia, czy nie doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego, który właśnie w ten sposób może się objawiać.
Należy również wspomnieć, że w procesie regeneracji dziąseł dużą rolę odgrywa również dieta. Prawidłowo zbilansowana odpowiednio do potrzeb danego organizmu może pomóc w walce wielu schorzeń i infekcji w organizmie. Niemniej przy regeneracji dziąseł w diecie powinno znajdować się dużo witaminy K i C, które obecne są przede wszystkim w owocach i warzywach. W czasie sezonu warto ich dużo spożywać, natomiast poza sezonem można wspomagać się suplementami dostępnymi w aptekach.
Czy można cofnąć recesje dziąseł?
Czym jest recesja dziąseł? Recesja dziąseł to proces, który martwi wiele osób, u których pojawiają się jego pierwszy symptomy. Wtedy to największym zmartwieniem jest to czy dziąsła mogą odrosnąć ponownie i jakie niesie skutki za sobą ten problem.
Otóż na pytanie, czy dziąsła mogą odrosnąć, stomatolodzy odpowiadają jednogłośnie, że nie ma takiej możliwości, Zanikanie dziąseł jest nieodwracalnym procesem. Co więcej, cofanie się dziąseł odkrywa korzenie zębowe i odsłania szyjki, przez co pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Problem ten pojawia się zazwyczaj u osób starszych, choć może pojawić się w każdej grupie wiekowej. To kiedy pojawia się ten problem i w jakim miejscu często zależy od uwarunkowań genetycznych, a jeszcze częściej przez nieprawidłową pielęgnację jamy ustnej.
Czy dziąsła mogą odrosnąć lub czy można cofnąć recesję dziąseł? Niestety nie istnieją skuteczne i sprawdzone metody na cofnięcie recesji dziąseł. Natomiast po zauważeniu jakichkolwiek symptomów, które świadczą o rozpoczęciu się tego procesu, należy jak najszybciej zacząć reagować. Pozwoli to spowolnić ten proces i w jakimś stopniu zapobiec jego pogarszaniu. Leczenie recesji dziąseł jest zależne od zaawansowania samego procesu. W związku, z czym to czy dany przypadek podlega zastosowaniu leczenia, należy skonsultować z lekarzem stomatologiem, który oceni obecny stan dziąseł poprzez wykonanie odpowiednich badań i zdjęć.
Co na odstające dziąsła
To czy dziąsła mogą odrosnąć, nie podlega już żadnej wątpliwości. Natomiast istnieją zabiegi, które ten proces mogą złagodzić lub spowolnić. Zabieg regeneracji dziąseł jest przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym – nie ma możliwości przeprowadzania go w domowych warunkach. Nie ma również sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów, które przynosiłyby efekt.
Sam zabieg przeprowadzany jest przez lekarza stomatologa. Polega on na zastosowaniu specjalnych błon, które dostępne są w dwóch rodzajach – wchłanialnej i niewchłanialnej. Umieszcza się je dokładnie w miejscu, gdzie pojawia się zmiana. Wokół tego miejsca stosowany jest specjalistyczny opatrunek, który nie pozwala, aby ta błona została uszkodzona lub zmieniła miejsce. Opatrunek ten usuwany jest najpóźniej po siedmiu dniach od jego założenia.
Zabieg ten polecany jest dla osób, u których recesja dziąseł jest dopiero w początkowym stadium. Jej efekty są dostrzegalne już po kilku dniach od zabiegu. Po wygojeniu zmiana jest niemalże niezauważalna, ponieważ została przywrócona symetria dziąseł oraz ich początkowy, naturalny odcień. Należy pamiętać, że jeśli stomatolog zdecydował się użyć błon nierozpuszczalnych, to należy je usunąć najpóźniej osiem tygodniu po wykonanym zabiegu. Do tego czasu, pielęgnacja te okolicy powinna być wyjątkowo ostrożna.