W stomatologii istnieją rozwiązania na różne problemy, dlatego też warto być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem i na bieżąco dzielić się tym, co sprawia problemy. Dzięki temu można szybko reagować i poprawiać w ten sposób swój komfort. Sporo osób zastanawia się nad tym, czy szynowanie zębów jest bolesne. Jest to procedura stomatologiczna, o której słyszy się stosunkowo mało, dlatego pacjenci poszukują informacji, aby podjąć decyzję dotyczącą tego, czy warto skorzystać z takiej formy leczenia. Czym jest, jak przebiega oraz czy szynowanie zębów jest bolesne. Poniżej sporo wyczerpujących informacji, które pomogą podjąć dobrą decyzję odnośnie postępowania, które proponuje stomatolog.

Kiedy wykonywane jest szynowanie zębów?

Gdy lekarz stomatolog zaproponuje szynowanie zębów, wielu pacjentów od razu zastanawia się nad tym, czy szynowanie zębów jest bolesne. To zupełnie zrozumiałe, że pojawia się takie pytanie, ponieważ dla wielu pacjentów wszelkie usługi stomatologiczne kojarzą się z bólem. Nic bardziej mylnego. Szynowanie naprawdę nie boli, co więcej zwykle można przeprowadzić całą procedurę podczas pierwszego spotkania. Trzeba tylko pamiętać o tym, że lekarz musi postawić prawidłową diagnozę, następnie zęby muszą być wyleczone i oczyszczone z kamienia oraz osadów. Wcześniej przeprowadzona musi być higienizacja zębów, która może być finansowana w ramach ubezpieczenia. Dlatego warto znaleźć gabinet, w którym higienizacja jest za darmo dla pacjentów ubezpieczonych.

Kiedy wykonuje się ten zabieg? Jest on polecany dla dwóch grup pacjentów. Po pierwsze jest metodą poprawiającą stabilność zębów rozchwianych w przebiegu paradontozy. Niestety paradontoza to choroba przyzębia, w przebiegu której zęby tracą swoje oparcie, stają się chwiejne, mogą wypadać lub łamać się na przykład podczas spożywania dosyć twardych posiłków. Osoby cierpiące na paradontozę często muszą unikać jedzenia różnych potraw, stają się bardzo ostrożne podczas posiłków. Szynowanie zębów może w znaczny sposób poprawić komfort ich życia i sprawić, że zęby będą w prawidłowy sposób funkcjonować.

Druga grupa pacjentów, którzy korzystają z szynowania zębów to osoby, które doznały jakiegoś urazu mechanicznego i to spowodowało, że ich zęby straciły stabilność. Może tak stać się na przykład po uderzeniu w szczękę, wypadku, upadku. Wtedy szynowanie zębów będzie dobrym wyborem i pozwoli na ich ustabilizowanie. Czy szynowanie zębów jest bolesne dla którejś z grup pacjentów? Raczej nie, dlatego nie należy się obawiać samego zabiegu szynowania. Lęk przed bólem nie powinien hamować pacjenta przed poddaniem się zabiegowi, ponieważ po szynowaniu zęby są zabezpieczone, a pacjent może wreszcie bez stresu spożywać posiłki.

Przebieg szynowania zębów

W jaki sposób przebieg szynowanie zębów? Nie jest to metoda bardzo inwazyjna, najczęściej samo szynowanie prowadzone jest na jednym spotkaniu. Wcześniej pacjent musi podjąć decyzję dotyczącą tego, z jakiej metody szynowania skorzysta. Ze względu na to, że za zabieg płaci się z własnej kieszeni, lekarz musi poinformować o kosztach. Koszty są zróżnicowane ze względu na to, z jakiego materiału wykonana będzie szyna służąca do szynowania, czyli inaczej stabilizowania zębów. W praktyce stomatologicznej stosuje się dwa rodzaje materiałów, z jakich tworzone są szyny. Mogą być to materiały kompozytowe – dokładnie te same, z jakich wykonuje się wypełnienie, czyli inaczej plomby.

Mogą być również szyny z włókna szklanego. Włókno szklane to nowoczesny materiał, z którego coraz częściej wykonuje się wkłady stomatologiczne czy szyny do szynowania. Dzięki temu, że jest wytrzymałe, odporne, a także dobrze prezentuje się wizualnie, szyny z włókna szklanego są prawie niewidoczne. Dają świetny efekt wizualny, a założona z tyłu zębów szyna nie rzuca się w oczy na przykład podczas mówienia. Dla pacjentów ten aspekt jest bardzo ważny, a różnice w cenie nie są aż na tyle istotne, dlatego z reguły więcej osób decyduje się na szyny z włókna szklanego. Sam przebieg szynowania jest dosyć prosty. Na zębach od tyłu mocuje się szynę, opierając ją o zęby ustabilizowane i mocne. Dzięki temu pozostałe zęby również zyskują stabilność. Szyna jest mocowana na krótko w przypadku pacjentów, którzy stracili stabilność zębów na przykład po uderzeniu lub wypadku. Jeżeli chodzi o pacjentów po paradontozie, najczęściej szyna zakładana jest na dłużej.

Czy szynowanie zębów boli?

Czy szynowanie zębów jest bolesne? To pytanie towarzyszy bardzo wielu pacjentom, którzy umawiają się na zabieg szynowania zębów. To zupełnie zrozumiałe. Dla wielu ludzi różnego rodzaju usługi stomatologiczne kojarzą się ze sporym stresem, bólem, co może być związane z przestarzałymi metodami leczenia, z których wcześniej korzystali. A zatem czy szynowanie zębów boli? Absolutnie nie. Warto o tym pamiętać i bez stresu udać się do lekarza i dowiedzieć więcej na temat tej metody.

Najważniejsze są bowiem efekty. To właśnie dla nich pacjenci decydują się na szynowanie, za które tak naprawdę muszą zapłacić z własnej kieszeni. Zabieg nie jest refundowany w ramach ubezpieczenia, dlatego za wszystko pacjent płaci sam. Efekty są natomiast naprawdę bardzo dobre i sprawiają, że osoby, które wcześniej borykały się z małą stabilnością zębów, mogą wreszcie funkcjonować normalnie. Oznacza to, że mogą na przykład spożywać posiłki, które wcześniej były zbyt twarde do gryzienia. Teraz ten problem jest rozwiązany na tyle, że nie trzeba obawiać się swobodnego spożywania różnych ulubionych przysmaków, które nie mają zbyt miękkiej konsystencji.

To również zabieg, dzięki któremu można swobodnie uśmiechać się, korzystać z różnych aktywności, a także po prostu uprawiać sport. Osoby, które mają niestabilne zęby ze względu na paradontozę lub po prostu po urazie mechanicznym, często muszą zmienić swój tryb życia i zrezygnować z różnych aktywności, które nie są dla nich polecane. Po szynowaniu mogą wrócić do pełnej sprawności i korzystać z życia. Dlatego właśnie ten zabieg jest tak bardzo polecany i rekomendowany przez stomatologów.