Implanty zębowe są stosowane w celu uzupełnienia braków w uzębieniu pacjenta. Są one nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale prezentują się także bardzo naturalnie.

Wszczepienie implantu – etapy zabiegu

Pierwszym etapem jest konsultacja wstępna. Stomatolog powinien dokładnie ocenić stan uzębienia pacjenta, ponieważ czasem mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi, takie jak leczenie ortodontyczne lub odbudowa tkanek miękkich oraz kości. Rozmowa umożliwia rozwianie wszelkich wątpliwości. W tym czasie padają z reguły pytania o to czy wszczepienie implantu boli oraz ile trwa leczenie i jakie są koszty. Duże znaczenie ma też ogólny stan zdrowia pacjenta, ponieważ zabieg nie może być wykonywany u osób chorych. Uzupełnieniem konsultacji jest badanie jamy ustnej, czyli tak zwane badanie kliniczne. Lekarz może zapytać o nawyki higieniczne oraz stany zapalne w jamie ustnej. Najważniejsza jest profilaktyka i codzienne mycie zębów, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku może skutkować powstaniem próchnicy, którą bardzo ciężko wyleczyć. Niestety nie wszystkie zęby da się uratować, dlatego czasami powstają ubytki, które można wypełnić implantami.

Przed wszczepieniem implantu wykonuje się także tomografię komputerową. Dzięki temu można monitorować zmiany, które zachodzą w kości po wprowadzeniu implanta. Użycie tomografa komputerowego pozwala dokonać szczegółowej oceny stanu kości oraz grubości błony śluzowej. Istotne jest też położenie i rozmiary szczękowych zatok oraz wysokość wyrostka zębodołowego w miejscu, gdzie jest planowana implantacja. Zaplanowanie całego procesu implantologicznego jest możliwe dzięki precyzyjnym badaniom diagnostycznym. W ten sposób można także znacznie skrócić proces implantacji oraz zmniejszyć pozabiegowe dolegliwości pacjenta. Lekarz, który przeprowadza implantację ma bardzo dobrze zobrazowane pole operacyjne, dlatego widzi wszystko. Żeby wszczepić implanty wymagana jest również zgoda pacjenta. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Najpierw lekarz przygotowuje miejsce na wszczep, a następnie umieszcza tam implant. Zabieg wszczepienia nie trwa z reguły dłużej niż 30 minut i jest stosunkowo mało inwazyjny, dlatego pacjent może od razu wrócić do swoich obowiązków.

Zalecenia po wszczepianiu implantu

Lepiej unikać spożywania posiłków do dwóch godzin po zabiegu lub do chwili, gdy ustąpi znieczulenie. Eksperci radzą także, żeby przez 2 – 3 dni unikać gorących dań, a w ich miejsce wprowadzić półpłynne lub płynne pokarmy. Palacze powinni ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Po wszczepieniu implantu nie można pić napojów gazowanych. Do momentu zagojenia się rany nie można gryźć pokarmu w miejscu wstawienia implantu. Odradza się też wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Implant nie powinien być dotykany, tak samo jak jego otoczenie. Lekarz może przepisać również antybiotyki i środki przeciwbólowe, które należy przyjmować według jego zaleceń.

Wszczepianie implantu – jak uśmierzyć ból?

Pomocne są przede wszystkim leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Można jednak spróbować również domowych metod, takich jak przykładanie zimnych okładów, które także są skuteczne. Trzeba też wprowadzić zmiany w jadłospisie i wyeliminować produkty twarde oraz gorące płyny. Mogą one dodatkowo podrażnić dziąsła i wywołać jeszcze większy ból. Ludzie zastanawiają się czy wszczepienie implantu boli i dlatego niechętnie umawiają się na taki zabieg. Warto jednak pamiętać, że ból jest przejściowy, a efekty zaskakujące.