Czy znieczulenie stomatologiczne jest bezpieczne dla dziecka?

Wielu rodziców twierdzi, że dbanie o zęby mleczne nie jest konieczne. Na pierwszy rzut oka wydaje się tu uzasadnione – zęby mleczne wypadną, a za chwilę pojawią się nowe, stałe. Niestety – to, jak maluch dba o zęby mleczne, przekłada się na to, jak wyrosną zęby stałe. Dbanie o zęby mleczne jest niezbędne, aby dziecko miało większe szanse na piękne uzębienie w przyszłości.

Stomatolog może zastosować znieczulenie u dziecka. Rodzice często wahają się nad słusznością stosowania znieczuleń u dzieci – choć z drugiej strony, narażanie dziecka na ból nie jest dobrym pomysłem; zrażenie dziecka do dentystów jest niekorzystny w skutkach.

Dowiedz się, czy znieczulenie jest bezpieczne dla dziecka i czy powinieneś się go obawiać.

Bezpieczeństwo u stomatologa

Stomatolog ma na względzie, że w latach młodzieńczych światopogląd dziecka dopiero się kreuje. Narażanie dziecka na ból byłoby niewskazane. Z drugiej strony, metabolizm dziecka również dopiero się rozwija, dlatego nie należy podawać dziecku środków takich, jak dorosłym.

Podanie dziecku znieczulenia odbywa się tylko w uzasadnionych sytuacjach, które mogą sprawić dziecku ból. Dotyczy to na przykład ekstrakcji zęba. Podane znieczulenie jest nieco „zubożone” względem znieczulenia dla dorosłych – środek aktywny jest zdecydowanie mniej stężony, a dodatkowo znajduje się w nim mniej składników.

Mimo zmniejszonej dawki znieczulenia, dziecko ma zapewnioną redukcję bólu, a jednocześnie – taka dawka jest całkowicie bezpieczna.

Nie u każdego dziecka stosuje się tradycyjną metodę znieczulenia. Maluchy, które są za małe na znieczulenie w postaci zastrzyku, mogą liczyć na tzw. lapisowanie – polega ono na nasączaniu zęba roztworem azotanu srebra. Środek ten nie posiada działania znieczulającego – służy do zastopowania rozwoju próchnicy, przez co ząb nie wymaga ekstrakcji.

Warto pamiętać, że ząb mleczny powinien być usunięty tylko w niezbędnych przypadkach. Jeśli ząb mleczny zostanie usunięty za wcześnie, może to prowadzić do zwiększenia szansy na powstanie wad zgryzu.

Bezbolesne znieczulenie

Dziecko może liczyć u dentysty na rozwianie wszelkich wątpliwości, a także na specjalne traktowanie. Prócz samego znieczulenia, stosuje się inne bezpieczne substancje, mające na celu jeszcze bardziej złagodzić stres i niepokój dziecka. Sedacja wziewna (tzw. gaz rozweselający) jest podawana dzieciom, które są niespokojne. Dziecko, po inhalacji gazu rozweselającego, staje się spokojne i wyciszone, a jednocześnie jest w pełni świadome tego, co się dzieje.