Aparat ortodontyczny jest często koniecznością, na którą musimy się zdecydować, aby nasz uśmiech był nie tylko estetyczny, ale także, aby zdrowie jamy ustnej nie zostało zaburzone przez wadę zgryzu. Często okazuje się, że wada nie jest zbyt duża, lub mamy do czynienia z osobą, która nie ma jeszcze wszystkich stałych zębów, jednak te, które są, uwidaczniają wadę zgryzu, która bez interwencji może się powiększać.

W tym przypadku warto zdecydować się na aparat ortodontyczny ruchomy. Będziemy pewni dzięki temu, że wada nie powiększy się, a my będziemy mogli bezpiecznie przeczekać, aż wszystkie zęby stałe wyrosną u dziecka. Tego typu aparaty zaleca się bowiem w przypadku osób, które nie ukończyły 12 roku życia.

Co to jest aparat ortodontyczny ruchomy?

W przeciwieństwie do aparatów stałych ruchomy wyciąga się na czas jedzenia. Możemy więc bardzo wygodnie go użytkować i wyciągać, kiedy mamy taką potrzebę.

Jest to specjalna nakładka, która zostaje stworzona indywidualnie dla danej osoby i jej wady zgryzu. Musimy jednak mieć świadomość, że o ile można dany aparat wyjmować, to nie powinniśmy robić tego często. Tylko tak samo leczenie przyniesie nam pozytywne skutki, a o to przecież chodzi.

Należy więc pilnować, aby aparat nosić minimum kilkunastu godzin na dobę, bo tylko to da nam pozytywne i widoczne efekty, nawet jeśli czeka nas leczenie aparatem stałym w przyszłości. Nie warto bagatelizować noszenia aparatu ruchomego, bo jest on w tym przypadku w stanie skrócić leczenie aparatem stałym.

Po co zakładać ruchomy aparat na zęby?

Najlepiej jest skorzystać z takich narzędzi jak aparat ortodontyczny ruchomy, kiedy nie mamy możliwości założenia stałego. Dlatego polecany jest osobom, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych, co powoduje, że leczenie niewyjmowaną opcją aparatu nie będzie skuteczne i zasadne.

Musimy jednak mieć świadomość, że nie tylko dzieci będą zadowolone z tego sposobu leczenia, bo aparat, który możemy wyjmować sprawdzi się w przypadku korygowania drobnych wad. Często stosuje się go także po ściągnięciu aparatu stałego, aby podtrzymać efekt leczenia, jaki udało nam się osiągnąć. Często jest to wręcz konieczne.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Kiedy mamy do czynienia z aparatem stałym to jedyne co musimy zrobić, aby wyczyścić aparat, jest umycie zębów. Kiedy jednak mamy do czynienia z aparatem wyjmowanym to należy traktować go niemalże jak protezę.

Możemy wykorzystać w tym celu środki, które stosuje się do czyszczenia właśnie protez zębowych, jednak świetnie sprawdzi się także mydło i szczoteczka do zębów. Musimy jednak mieć świadomość, że aparat ruchomy jest bardzo delikatny i należy zwrócić uwagę, czy czyszczenie jest skuteczne, jednak na tyle delikatne, że nie uszkodzimy jego struktury.

Należy więc nauczyć się, jak to robić, aby nie musieć korzystać z napraw aparatu ruchomego, co zdarza się często właśnie poprzez nieodpowiednie szczotkowanie i czyszczenie. Musimy mieć to na uwadze, kiedy mamy przed sobą wizję aparatu wyjmowanego.