Czym jest hemisekcja?
Chirurgia stomatologiczna oferuje pacjentom coraz więcej ciekawych rozwiązań, mogących pomóc nam, pacjentom w utrzymaniu maksymalnego zdrowia jamy ustnej. Jej rozwiązania, takie jak właśnie hemisekcja to jedne z najbardziej inwazyjnych metod leczenia, lecz zdarza się, że jest ona niezbędna. Dziś wyjaśnimy wam, czy faktycznie jest hemisekcja, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania oraz co najważniejsze ile faktycznie kosztuje hemisekcja.
Czym jest zabieg hemisekcji?
Na samym początku warto zrozumieć, czym jest hemisekcja. Otóż jest to zabieg stomatologiczny, którego istotą jest usunięcie połowy korony zęba wraz z odpowiadającym mu korzeniem. To nic innego jak odseparowanie i ekstrakcja zainfekowanej części zęba od zdrowych tkanek. Oczywiście po wykonaniu takiego usunięcia, stomatolog wykona odbudowę protetyczną. Dzięki temu pacjent będzie mógł bezproblemowo funkcjonować z „nowym” zębem.
Hemisekcję zwykle wykonuje się na zębach o wielu korzeniach, takich jak przedtrzonowce oraz trzonowce. Zdarza się też tak, że hemisekcja to często jedyny sposób uratowania zęba, zwłąszcza, jeżeli jest on zniszczony w taki sposób, że niemożliwe jest wykonanie leczenia kanałowego. Umożliwia ona również usunięcie złamań pionowych zębów czy rozległych stanów zapalnych.
Hemisekcja — wskazania do zabiegu
Hemisekcja zalecana jest w momenie, gdy niemożliwe jest wykorzystania tradycyjnego leczenia zachowawczego, lecz to nie wszystko. Inne powody to między innymi:
- złamania korzenia lub zęba
- Niepoprawne leczenie kanałowe
- Ubytki w strukturze kostnej
- Zmiany w obszarze korzeni zębów.
- Spore zmiany próchnicowe
Hemisekcja — przeciwwskazania
Aby jednak nie było tak kolorowo, musimy wspomnieć, że hemisekcja nie może być wykonywana w każdej sytuacji. Z uwagi na swoją inwazyjność i czasochłonność, niemożliwe jest wykonanie jej bez znieczulenia (ogólnego lub miejscowego). Jeżeli pacjent nie reaguje zbyt dobrze na nie, hemisekcja może nie być wykonana. Poza tym hemisekcja nie jest zalecana w momencie gdyleczenie endodontycznie nie zostało wykonane poprawnoe w obu korzeniach, zęby są bardzo mocno rozchwiane czy też nie można swobodnie odtworzyć zęba przy pomocy rozwiązań protetycznych.
Ile kosztuje hemisekcja?
Zabieg, jakim jest hemisekcja, wbrew pozorom nie jest zbyt tani. Koszt, jaki poniesie pacjent, zależny jest od wielu czynników. Są to między innymi renoma gabinetu, miejsce jego ulokowania czy też stopień zakażenia zęba. Ceny rozpoczynają się od 300 do 400 złotych za zabieg, a kończą się nawet na 1500 złotych!