Na implanty zębów decydują się pacjenci, którzy z różnych powodów utracili swoje stałe uzębienie. Mogło to nastąpić z powodu próchnicy, wypadku lub wybicia. Implanty zębów spełniają takie samo zadanie jak naturalne zęby. Wyglądem przypominają śrubę i są wkręcane w kość szczęki. Widoczna ich część, czyli korona jest zazwyczaj wykonana z porcelany lub ceramiki, której kolor dostosowuje się do odcienia naturalnych zębów.

Implanty zakładane są ze względów zdrowotnych, jak i wizualnych. Ubytki w zębach nie wygląda estetycznie, co może prowadzić do niskiej samooceny. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty zębów. To najlepsze w tym momencie rozwiązanie z punktu medycznego, jak i estetycznego.

Jak długo wytrzymują implanty zębów?

To ile wytrzymają implanty zębów w naszej jamie ustnej, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zostały przytwierdzone. Najczęściej implanty założone w dolnej części szczęki ulegają mniejszemu zniszczeniu niż te umiejscowione w górnej szczęce. Bardzo duży wpływ na ich wytrzymałość ma to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Ważna jest również higiena i to jak o nie dbamy. Im bardziej stosujemy się do zaleceń stomatologa, tym dłużej nam one posłużą.

Implanty zębów – z czego się składają?

Główna ich część, której zasadniczo nie widzimy, to tytanowa śruba. Ten element implantu jest wkręcany w kość pacjenta, w górną lub dolną szczękę. Tak umiejscowiony przypomina korzeń naturalnego zęba. Na tytanową śrubę zakłada się koronę. Wykonana może być ona z różnych materiałów, jednak najczęściej robi się koronę porcelanową lub ceramiczną. Podczas doboru korony dużą uwagę zwraca się na kolor zębów naturalnych jak ich teksturę. Wszystko po to, żeby wyglądem implant przypominał resztę uzębienia. Alternatywą tytanowych śrub są implanty cyrkonowe, zrobione wyłącznie z ceramiki.

Trwałość implantów zębów

Nie można jednoznacznie określić, jak długo wytrzymują implanty zębów. Nikt nie da nam gwarancji na to, że w danym przypadku będzie to tyle i tyle lat. Trwałość implantów zależy od bardzo wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Bardzo duży wpływ na ich dobry stan ma np. ogólny stan zdrowia pacjenta. To czy ma jakieś choroby przewlekłe np. cukrzyce. To, z czego są wykonane i w jakim miejscu zostały wkręcone. Poza tym ich trwałość zależy od nas samych. To jak będziemy o nie dbać, wpłynie w znaczny sposób na wytrzymałość implantów zębów.

Czy trzeba wymieniać implanty zębów?

To pytanie zadaje sobie niejeden pacjent, który decyduje się na uzupełnienie ubytków implantami zębów. Otóż nie ma tutaj odpowiedzi jasnej, jednoznacznej. To czy implanty zębów będą już na zawsze, zależy głównie od tego, kto nam je zakładał, czy był to doświadczony zespół specjalistów. Bardzo duży wpływ na to, ma również zachowanie samego pacjenta. Jeśli stosuje się on do wszystkich wytycznych, przestrzega odpowiednio higieny, regularnie chodzi na wizyty kontrolne do dentysty, to nie musi się on martwić. W takim przypadku implanty zębów mogą mu służyć przez całe życie.