Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek w ludzkim organizmie. Z tego powodu wiedza na temat tego, jak dbać o szkliwo zębów, pozwoli cieszyć się zdrowymi zębami przez długie lata. Aby być świadomym zalet płynących z posiadania zdrowego szkliwa dobrze wiedzieć co daje szkliwo. Szkliwo można zremineralizować — to, ile czasu regeneruje się szkliwo, jest zależne od zastosowanej metody. Aby uniknąć konieczności podejmowania zabiegów mających na celu odbudowę szkliwa dowiedz się, jak dbać o szkliwo zębów.

Co daje szkliwo?

Szkliwo to ochrona dla zębiny — miękkiej tkanki zęba. Szkliwo zębów mlecznych zawsze jest słabsze niż szkliwo zębów stałych — a przez to bardziej narażone na rozwój próchnicy. Mimo tego, że szkliwo jest twardą tkanką, to jednak nie jest ono w pełni odporne na działanie szkodliwych bakterii czy kwasów.

Jednym z powodów, dla których szkliwo ulega uszkodzeniu, jest jego naturalne ścieranie. Ścieranie zęba to proces związany ze stykaniem się zębów. W większości przypadków proces ten jest powolny i niezauważalny z dnia na dzień, natomiast u niektórych pacjentów może on postępować szybciej — szczególnie u osób, które zmagają się z bruksizmem, czyli nocnym zgrzytaniem zębów. Niestety szkliwo nie regeneruje się samoistnie, dlatego osoby, które utraciły tkankę na skutek starcia zęba, najczęściej muszą ją odbudować korzystając z leczenia protetycznego.

Szkliwo uszkadza się także ze względu na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej, co prowadzi między innymi do rozwoju próchnicy. Szkliwo w takiej sytuacji ulega erozji i traci swoje właściwości, przez co próchnica z czasem może dotrzeć do zębiny, a w konsekwencji do miazgi zęba — i spowodować nieodwracalne zapalenie miazgi.

Warto regularnie podejmować zabiegi mające na celu wzmocnienie szkliwa. Demineralizacja szkliwa jest niebezpieczna dla ogólnej kondycji zębów — im wcześniej zareagujemy na ten proces, tym lepiej. Demineralizacja szkliwa przejawia się rozwojem białych plamek na powierzchni szkliwa, które oznaczają m.in. rozpuszczanie minerałów zawartych w szkliwie. Jest to związane głównie z dietą i poziomem higieny jamy ustnej.

Ile czasu regeneruje się szkliwo?

W sytuacji, w której dojdzie do demineralizacji szkliwa, konieczne jest skorzystanie z zabiegu o odwrotnym działaniu — czyli do remineralizacji. Zabieg remineralizacji szkliwa polega na odbudowaniu utraconych minerałów poprzez zastosowanie preparatów zawierających w składzie m.in. stężony fluor. Fluor w odpowiednich dawkach ma korzystny wpływ na zęby, dlatego jego zastosowanie może dać natychmiastowy efekt. Na co dzień warto korzystać z preparatów z fluorem — w tym z past do zębów o wysokim stężeniu fluoru i z płukanek do zębów, aby stale dostarczać zębom tego pierwiastka.

Warto zaznaczyć, że utracone szkliwo (np. na skutek ścierania zębów) nie zregeneruje się. Aby odbudować utraconą część zęba konieczne jest zaplanowanie leczenia protetycznego, dzięki któremu ząb odzyska pierwotny kształt i funkcjonalność.