Leczenie ortodontyczne to czas, który uczy cierpliwości. Efekty leczenia ortodontycznego pojawiają się po długim czasie — na szczęście są one widoczne i odczuwalne przez jeszcze dłuższy czas. Wysiłek związany z leczeniem ortodontycznym jest warty podjęcia — dzięki niemu zyskujemy proste zęby, a często zwalczamy także inne problemy, na przykład wady wymowy czy trudności z higieną zębów. Leczenie ortodontyczne to także poprawa komfortu psychicznego — proste zęby poprawiają pewność siebie. Dowiedz się jak długo nosi się aparat ortodontyczny, jakie są rodzaje aparatów i czy zakładanie aparatu boli.

Czy zakładanie aparatu boli

Pierwszą kwestią, która jest poruszana przez pacjentów, jest czas trwania leczenia ortodontycznego. To, jak długo nosi się aparat ortodontyczny, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim na czas trwania leczenia ortodontycznego wpływ ma wiek pacjenta — młodzi pacjenci, u których rozwój tkanki kostnej nie został zakończony, mogą liczyć na szybszy efekt. Nie oznacza to, że dorośli powinni rezygnować z aparatu ortodontycznego — wręcz przeciwnie, po prostu leczenie potrwa dłużej.

Na to, jak długo nosi się aparat ortodontyczny, wpływ ma także rodzaj wady. Im bardziej skomplikowana jest wada zgryzu, tym trudniej jest wyprostować zęby — co sprawia, że leczenie także się przedłuża. Szczególnie problematyczne są zęby zrotowane.

Istotnym czynnikiem jest także przebieg współpracy pacjenta z lekarzem ortodontą. Jest to dużo prostsze u osób noszących aparaty stałe — wówczas pacjent nie musi pamiętać o zakładaniu go na określony czas w ciągu dnia. Natomiast w przypadku aparatów ruchomych sprawa jest bardziej skomplikowana — jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza (tzn. nosi aparat nieregularnie, zbyt rzadko), czas trwania leczenia będzie dłuższy, a efekt mniej satysfakcjonujący.

Pacjenci często martwią się o ból związany z zakładaniem aparatu — stałego lub ruchomego. Niezależnie od wybranego rodzaju aparatu jego zakładanie jest całkowicie bezbolesne. Ból związany z aparatem może występować w trakcie pierwszych kilku dni od założenia aparatu — co jest związane z przesuwaniem zębów, czyli działaniem mechanizmu aparatu. Po maksymalnie 10 dniach od założenia aparatu ból powinien ustąpić — jeśli tak się nie dzieje, rekomendowany jest kontakt z lekarzem ortodontą celem określenia przyczyny bólu.

Rodzaje aparatów

Pacjenci, w zależności od predyspozycji, mogą skorzystać z dwóch podstawowych rodzajów aparatów — stałych i ruchomych. Aparaty stałe są stosowane, gdy pacjent ma wszystkie zęby stałe, natomiast aparaty ruchome sprawdzają się u młodszych pacjentów, u których rozwój tkanki kostnej jeszcze się nie zakończył.

Popularne są także nakładki niewidoczne, tzw. clear aligner, które pozwalają wyleczyć niektóre wady zgryzu i jednocześnie nie zaburzają one estetyki uśmiechu. Nakładki niewidoczne nosi się przez większość doby — można je zdejmować np. do posiłku lub przy higienie zębów. Z tego rodzaju nakładek mogą korzystać osoby dorosłe.