Jak powstają ubytki zębów?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne dla każdego człowieka są jego zęby. Wpływają one na szereg rzeczy, takich jak zdrowie całego organizmu, wygląd twarzy, pewność siebie, powodzenie w życiu zawodowym czy też osobistym. Nic więc dziwnego, że wiele osób interesuje się tym, jak powstają ubytki zębów. Co dokładnie sprawia, że na powierzchni zęba pojawiać się mogą ubytki i jakie niosą one zagrożenie? Warto również dowiedzieć się, czy istnieje jakieś rozwiązanie, jak można się przed nimi chronić.

Skąd się biorą dziury w zębach?

Od czego zatem trzeba zacząć omawianie kwestii tego, jak powstają ubytki zębów? Na początek warto dowiedzieć się, jak tak w ogóle ząb jest zbudowany. Pomoże to zrozumieć, jakie procesy zachodzą w jamie ustnej podczas powstawania ubytków.
Jak każdy doskonale wie, ząb pokryty jest jedną z najtwardszych tkanek w ludzkim ciele, czyli szkliwem. Jego zadaniem jest ochrona głębiej położonych warstw zęba przed szkodliwymi czynnikami takimi jak ścieranie, skruszenie czy też oddziaływanie na nie żywności. Cechą charakterystyczną szkliwa jest to, że nie jest ono unerwione. Gdyby było inaczej, rzucie pokarmów nie byłoby możliwe, ponieważ każdy kontakt żywności z zębem powodowałby powstawanie ogromnego bólu. Brak połączeń nerwowych ma jednak pewną wadę — nie czuje się, gdy dochodzi do degradacji szkliwa. Za zniszczenie szkliwa odpowiadają obecne w jamie ustnej bakterie, które odżywiają się cukrami. W wyniku zachodzących procesów przemiany materii bakterie wydzielają z siebie kwasy, które osadzają się na szkliwie. Powoduje to powstawanie wżerów, a w następstwie tego ubytki w szkliwie. Jeśli nie zostaną one na czas wyleczone, ząb zostanie objęty próchnicą, a w następstwie tego może zostać nawet całkowicie zniszczony.

Jak powstają ubytki zębów? Jak zatem można bez trudu zauważyć, cukier nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania na zębach ubytków, jak to często się sadzi. Gdyby nie fakt, że każdy człowiek ma w jamie ustnej miliony bakterii odżywiających się cukrem, nie powodowałby on żadnego zagrożenia. W wyniku jednak ich oddziaływania, na zębach powstają niezwykle niebezpieczne ubytki.

Ile kosztuje leczenie dziury w zębie?

Skoro wiadomo już, jak powstają ubytki zębów, warto się teraz zastanowić nad tym, jak można je usuwać, a także ile takie leczenie może kosztować. Czy jest to droga sprawa, a może na tyle tania, że stać będzie na leczenie dosłownie każdego pacjenta?

Jeśli chce się usunąć ubytek z zęba, a także całkowicie wyleczyć go z próchnicy, konieczne jest zastosowanie zabiegu, który potocznie nazywa się borowaniem zęba. Stomatolog przy pomocy niezwykle ostrego i bardzo mocnego wiertła mechanicznie usuwa zniszczoną część zęba. Powstaje w tym wypadku dość dużych rozmiarów pusta przestrzeń, która musi zostać wypełniona. W tym celu ząb zostaje dokładnie dezynfekowany, a następnie wypełniany jest specjalnym preparatem. Jest to tzw. plomba, która powoduje, że ząb wygląda dokładnie tak samo, jak przed pojawieniem się próchnicy i może być normalnie użytkowany. Po założeniu plomby stomatolog wykonuje odcisk nowego zęba i dopasowuje jego kształt, aby był on możliwie jak najwygodniejszy.

Opisany powyżej sposób leczenia zęba jest zdecydowanie jednym z najłatwiejszych. Zakłada on sytuację, gdy próchnica nie dostała się do newralgicznej części zęba, czyli do miazgi zębowej. Jest to niezwykle delikatny fragment zęba, który jest silnie unerwiony. Po zakażeniu miazgi próchnicą w zdecydowanie większości konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Początek jest taki sam jak klasyczne usuwanie próchnicy, lecz stomatolog musi dotrzeć wiertłem do głębiej położonej miazgi. Następnym etapem jest jej usunięcie. Nie tylko z przestrzeni zęba, lecz również z kanałów nerwowych. Po tej czynności całość zostaje wypełniona i dokładnie zabezpieczona.

Jak powstają ubytki zębów, każdy już wie, podobnie zresztą jak się je leczy. Na koniec pozostaje już tylko poznać cenę takiego leczenia. Proste wypełnienie zęba po borowaniu to najczęściej wydatek około 200-250 złotych. Jeśli jednak chodzi o leczenie kanałowe, to w tym wypadku koszt jest znacznie wyższy. Każdy kanał zębowy to koszt około 700-800 złotych, a wiedzieć trzeba, że ząb może mieć nawet 4 kanały. Oznacza to naprawdę wielki koszt wyleczenia takiego zęba.

Jak uchronić się przed ubytkami?

Jak więc widać leczenie zębów może być naprawdę trudne do zniesienia dla portfela. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak uniknąć pojawienia się ubytków na zębach i przerodzenia się ich w poważny stan zapalny w postaci próchnicy. Czy są jakieś metody, jak można do tego nie dopuścić?

Jak się okazuje, jedynym sposobem jest dokładna higiena jamy ustnej. Zęby powinno się myć nie tylko często, lecz także dokładnie. Co więcej, zalecane jest używanie nici dentystycznej, a także płynu do płukania jamy ustnej.

Dodatkowo na uwadze trzeba mieć także to, że przynajmniej raz do roku powinno się wybrać do stomatologa na kontrolę. Podczas niej będzie można sprawdzić stan zębów i odnaleźć nawet najmniejsze ubytki, które jeszcze nie przerodziły się w próchnicę.