Jak wybielić licówki?

Licówki to jedno z najciekawszych rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej. Wykorzystanie licówek ma sens w wielu przypadkach — na przykład wtedy, gdy twoje zęby zostały trwale przebarwione i nie da się ich wybielić. Licówki stanowią wówczas swego rodzaju maskę, która ukrywa wszelkie niedoskonałości zębów i przez długi czas nadaje im nowy blask. Współczesne licówki wyglądają niezwykle naturalnie i trudno je odróżnić od naturalnego zęba. Dowiedz się jak wybielić licówki i co ile trzeba wymieniać licówki.

Jak wyglądają licówki na zębach

Licówki, nazywane także chipsami stomatologicznymi, można zastosować w wielu przypadkach. Osoby zdecydowane na skorzystanie z licówek decydują się na ten krok najczęściej ze względu na to, że ich zęby mają nieatrakcyjny kolor. Wówczas licówki pozwalają w bardzo krótkim czasie uzyskać spektakularny efekt — z pominięciem zabiegu wybielania, który nie w każdym przypadku musi okazać się skuteczny. Wybielanie zębów nie sprawdzi się na przykład przy zębach tetracyklinowych — i dla takich osób rekomendowane jest wykorzystanie licówek.

Drugim przykładem zastosowania licówek jest sytuacja, w której pacjent posiada niewielkie ubytki tkanki zęba, które nie obejmują miazgi. Niewielkie uszkodzenia zęba — w tym ukruszenia czy pęknięcia — można zamaskować wykorzystując licówki. Licówki nie sprawdzą się, gdy doszło do naruszenia miazgi — wówczas najprawdopodobniej konieczne będzie wykorzystanie koron protetycznych.

Istnieją dwa rodzaje licówek do codziennego użytku — licówki porcelanowe i kompozytowe. Pod względem wizualnym i funkcjonalnym licówki porcelanowe są dużo lepsze — ich trwałość jest dużo wyższa, a dodatkowo ze względu na przezierność materiału przypominają one w dużym stopniu naturalne zęby. Zastosowanie licówek kompozytowych jest uzasadnione m.in. czynnikiem ekonomicznym — oferują one zadowalający efekt estetyczny i jednocześnie są tańsze od licówek porcelanowych.

Wybielanie licówek

Internauci pytają — „jak wybielić licówki?”. Niestety wybielanie licówek jest niemożliwe — co wynika z ich budowy. Niezależnie od materiału, który został wykorzystany do produkcji licówek, zmiana koloru licówki jest niemożliwa. Pacjent, któremu z różnych powodów nie odpowiada kolor licówki, powinien ją wymienić na nową.

Problem ten jest związany przede wszystkim z licówkami kompozytowymi, które są bardziej podatne na przebarwienia od licówek porcelanowych. Licówki kompozytowe z czasem zaczynają żółknąć, co powoduje niekorzystny efekt estetyczny, natomiast licówki porcelanowe mają zdecydowanie wyższą odporność na przebarwienia.

W zakresie dbania o estetykę licówek zalecamy regularne przeprowadzanie zabiegów higienizujących — takich jak skaling i piaskowanie, aby usunąć wszelkie osady znajdujące się na licówkach, a także m.in. zmianę diety poprzez ograniczenie produktów silnie barwiących. Osoby, którym zależy na jak najdłuższym efekcie oferowanym przez licówki, powinny w pierwszej kolejności zrezygnować z palenia papierosów, bo to znacznie pogarsza kolor uzębienia — w tym kolor licówek.