Zdjęcie pantomograficzne to jeden z najbardziej przydatnych obrazów w diagnostyce stomatologicznej. Diagnostyka stomatologiczna jest niezwykle ważna, aby leczenie przebiegło możliwie sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Sprawdź, czym jest zdjęcie pantomograficzne i dlaczego warto jest wykonać pantomogram celem diagnozy chorób. 

 

Co to jest zdjęcie pantomograficzne?

 

Pantomogram jest zdjęciem powszechnie wykorzystywanym w stomatologii. Jego obraz obejmuje takie rejony szczęki jak – kości szczęki, zatoki szczękowe, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Nie jest to kompletna lista obszaru, który obejmuje pantomogram, jednak nawet po takim opisie jesteśmy w stanie stwierdzić, że obejmuje ono szeroki obszar. Przywiązanie do detali, które oferuje pantomogram, jest nieocenionym źródłem wiedzy dla stomatologa przed przeprowadzeniem leczenia stomatologicznego.

 

Pantomogram sprawdza się zawsze wtedy, gdy zachodzi konieczność określenia, co dolega pacjentowi, a także określenia, co powinien zrobić, aby wyleczyć dane schorzenie. Zastosowanie zdjęcia pantomograficznego ma sens między innymi przed ekstrakcją niektórych zębów, przed leczeniem ortodontycznym, implantologicznym, a także przed leczeniem periodontologicznym, związanym z chorobami przyzębia. Dodatkowo, z pomocą zdjęcia pantomograficznego stomatolog jest w stanie wykazać, gdzie znajdują się ogniska próchnicy, a także wszelkie uszkodzenia mechaniczne szczęki.

 

Na czym polega zdjęcie pantomograficzne? 

 

Pantomogram jest zdjęcie, którego wykonanie nie wymaga szczególnego przygotowania ani wysiłku ze strony pacjenta. W zupełności wystarczy, że pacjent wejdzie na badanie i będzie całkowicie szczery w kwestii ewentualnych przeciwwskazań, które potencjalnie wykluczają go z badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego.

 

Badanie z wykorzystaniem pantomografu jest bardzo krótkie – całkowite badanie trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund. To spora wygoda, dla której warto jest poświęcić pewne rzeczy, aby skorzystać właśnie z dobrodziejstw  badania pantomograficznego.

 

Aby przystąpić do badania, konieczne jest pozbycie się metalowych dodatków, które znajdują się w obrębie głowy. Mogą one spowodować powstawanie zniekształceń obrazu badania, dlatego trzeba je tymczasowo ściągnąć.

 

Po ściągnięciu metalowych elementów, pacjent zakłada specjalny płaszcz ołowiany, chroniący go przed promieniowaniem. Działanie aparatu jest szybkie i bezbolesne, a zdjęcie które uzyska się przy pantomogramie jest bardzo dokładne.