Zęby mądrości u współczesnych ludzi nie pełnią istotnych funkcji. Mało kto wie do końca, po co są zęby mądrości i do kiedy rosną zęby mądrości. Ich wyrzynanie często powoduje liczne problemy, które nie dość, że są bolesne i mało przyjemne, to jeszcze często powodują szkody dla innych zębów w łuku zębowym. Zęby mądrości, nazywane także zębami ósmymi, są trudne w czyszczeniu — zwłaszcza gdy są częściowo zatrzymane. Dowiedz się, kiedy wychodzą zęby mądrości i jak należy zachować się w przypadku ich występowania.

Po co są zęby mądrości?

Zęby mądrości pojawiają się w łuku zębowym jako ostatnie. Ich obecność w codziennym życiu nie jest niezbędna — ten rodzaj zębów jest rzadko wykorzystywany do spożywania posiłków. Natomiast ze względu na swoje umiejscowienie może on powodować liczne problemy.

Na drodze ewolucji szczęka zmniejszyła się, przez co ósemki nie znajdują już dla siebie miejsca w łuku zębowym — a zęby, które chcą wyjść na powierzchnię, mogą wpłynąć negatywnie na kondycję i ułożenie pozostałych zębów. W przeszłości zęby ósme służyły do rozdrabniania — jako jeden z zębów trzonowych. Na drodze ewolucji i zmian w diecie sens ich istnienia zaczął zanikać, a wraz z nimi zaczęły zachodzić zmiany w wyglądzie i budowie człowieka. Zęby ósme są praktycznie niepotrzebne — a dowodem na to jest fakt, że osoby, u których ósemki nie wyrżnęły się, potrafią prawidłowo funkcjonować.

Z tego powodu osoby, które obawiają się o konsekwencje, które mogą spowodować wyrzynające się zęby mądrości, mogą podjąć ich ekstrakcję. Ekstrakcja zębów mądrości odbywa się poprzez zabieg dłutowania zęba, polegający na dzieleniu zęba na kawałki i stopniowym wyciąganiu ich z zębodołu pacjenta.

Do kiedy rosną zęby mądrości?

Pacjenci pytają — kiedy wychodzą zęby mądrości? Zęby te pojawiają się na powierzchni — o ile w ogóle się pojawią — najczęściej między 16 a 24 rokiem życia. Ich wyrzynanie może być etapowy — to oznacza, że będą one stopniowo ukazywać się w łuku zębowym, a łącznie zajmie im to nawet kilka lat. U niektórych osób zdarza się, że ósemka pojawia się nawet w okresie zaawansowanej dorosłości.

Trudno przewidzieć moment, kiedy wychodzą zęby mądrości. Jeśli dotychczas nie pojawił się on u ciebie, a masz już 25 lat i więcej, nadal nie masz pewności, czy kiedyś ten ząb nie zacznie się wyrzynać. Jedyną pewną opcją w takiej sytuacji jest profilaktyczna ekstrakcja tego zęba, która może zostać wykonana na życzenie pacjenta. Czasem ekstrakcja zatrzymanych ósemek jest zalecana przed leczeniem ortodontycznym — ich wyrzynanie mogłoby spowodować między innymi stłoczenie pozostałych zębów.

W sytuacji, gdy ósemka wyrzyna się częściowo i możliwe, że w przyszłości ruszy się dalej — czasem nie warto na to oczekiwać i lepiej ją usunąć. Ząb mądrości, który na powierzchni pojawił się jedynie częściowo, w niektórych przypadkach może być trudny w czyszczeniu — a to czyni go szczególnie narażonym na działanie próchnicy i innych chorób, które mogą przenosić się także na zęby sąsiadujące.