Laser stomatologiczny – do czego służy?
Laser w stomatologii jest powszechnie stosowany. Wykorzystuje się go w stomatologii estetycznej, ale także do leczenia przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz dezynfekcji. Każdy dobry gabinet stomatologiczny jest w niego wyposażony. Laser stomatologiczny do czego służy, czym jest i jakie są jego zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Laser stomatologiczny do czego służy? Czyli o laseroterapii w stomatologii
Laseroterapia jest często stosowana w chirurgii stomatologicznej, chirurgii periodontologicznej, endodoncji (np. do odkażenia kanałów korzeniowych), a ponadto do dezynfekcji i wybielania zębów. Laseroterapia daje wiele możliwości i dzięki niej efektywnie można przyspieszyć gojenie, zmniejszyć ból oraz obrzęki i blizny. Ponadto laser ma działanie prewencyjne w stosunku do powikłań po zabiegach chirurgicznych. Biostymulacja laserem polega na tym, że wybrany obszar zostaje poddany naświetlaniu specjalnym urządzeniem laserowym, które przyśpiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Laseroterapię stosuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Istnieje wiele korzyści stosowania lasera.
Korzyści z wykorzystania lasera w stomatologii
Stomatolodzy i chirurdzy stomatologiczni mają do dyspozycji wiele rodzajów leserów, które dzielą się ze względu na rodzaj tkanek. Jeśli chodzi o tkanki miękkie to zmniejsza on krwawienie podczas zabiegu, minimalizuje ryzyko założenia szwów, praca nim zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęków po zabiegu. Laser działa bakteriobójczo na tkanki miękkie. Zastosowanie go znacznie zmniejsza możliwość stosowania antybiotykoterapii, ból w trakcie i po zabiegu jest mniejszy, a także blizny mniej widoczne. Użycie lasera w stosunku do tkanek twardych daje następujące korzyści: działa przeciwbólowo podczas zabiegu, uniknięte jest stosowanie twardych narzędzi podczas preparacji, działa pozytywnie na psychikę pacjenta podczas opracowywania szkliwa oraz zębiny. Należy wskazać także na wybiórczość w pozbywaniu się tkanek dotkniętych próchnicą.
Podczas zabiegów laserowych w chirurgii przede wszystkim służy nacięciu tkanek, wycięciu ich części lub ablacji (czyli odparowaniu tkanki z powierzchni, na którą skierowany jest laser). W stomatologii tkanek miękkich najczęściej wykorzystywane są lasery diodowe. W stomatologii do tkanek twardych najczęściej stosuje się laser erbowy, który wykorzystywany jest np. do usuwania złogów kamienia nazębnego na powierzchni korzeni zębów, skalingu poddziąsłowego i/lub kiretażu.
Laser stomatologiczny do czego służy? Do fotoaktywnej dezynfekcji
Paradontoza to choroba dziąseł (a dokładniej stan zapalny), która dotyka zęby naturalne, jak i implanty. Przyczyną paradontozy są bakterie. Często przechodzi ona w stan przewlekły. Konsekwencją nieleczonej paradontozy jest zanikanie tkanki kostnej w obszarze krwawiących dziąseł. Leczenie polega na usunięciu kamienia nazębnego nad oraz pod dziąsłem, fotoaktywnej dezynfekcji, a także udzieleniu wszelkich rad i wskazówek co do przestrzegania zasad higieny jamy ustnej przez pacjenta. Usunięcie kamienia nazębnego nie daje takich efektów jak dodatkowo zastosowanie lasera. To właśnie fotoaktywna dezynfekcja zabija wszelkie bakterie i drobnoustroje w kieszonkach dziąsłowych, które są przyczyną paradontozy. Zabieg fotoaktywnej dezynfekcji polega na tym, że usuwa się kamień, nakłada lek i aktywuje go laserem. Zabieg jest bezinwazyjny, bezbolesny, krótki i często stosowany w wielu gabinetach stomatologicznych.
Chirurgia stomatologiczno-laserowa
Laser stomatologiczny do czego służy? Za pomocą lasera wykonać można wiele zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Poniżej przedstawiono listę przykładowych zabiegów:
- nacięcie, skrócenie wędzidełka,
- kiretaż,
- operacje płatowe,
- estetyczne formowanie brzegu na dziąsłach,
- plastyka przedsionka,
- przecinanie ropnia,
- usunięcie bakterii oraz drobnoustrojów,
- odsłonięcie zębów zatrzymanych w dziąsłach (które się nie przebiły),
- leczenie zmian chorobowych jak: nadziąślaki, ziarniaki, naczyniaki oraz włókniaki,
- odsłonięcie wszczepionych implantów,
- leczenie zapalenia tkanek w obszarze wszczepionego implantu,
- biopsja,
- leczenie torbieli zastoinowych,
- usunięcie przerostów występujących w błonie śluzowej,
- zatamowanie sączących się krwawień.
Nierozerwanie z chirurgią stomatologiczną związana jest implantologia. W tym zakresie przykładowymi zabiegami laserowymi są:
- odkażenie wszczepionego implantu,
- odsłonięcie wszczepionego implantu,
- postępowanie lecznicze w zapaleniu tkanki w obszarze wszczepionego implantu.
Podsumowując, w urządzenie laserowe jest wyposażony każdy dobry gabinet stomatologiczny, a na pewno stomatologiczno-chirurgiczny. Laser stomatologiczny do czego służy? Laseroterapię stosuje się powszechnie. Ma ona szerokie zastosowanie zarówno w tkankach miękkich, jak i tkankach twardych, implantologii, chirurgii szczękowej i wielu innych. Nieinwazyjne i szybsze leczenie, redukcja bólu, zmniejszenie blizn, odkażanie, wybielanie – to tylko kilka z wielu korzyści.