Mycie dziąseł noworodka
Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna u osób w każdym wieku. Dbanie o jej prawidłowy przebieg powinno zacząć się już od pierwszych dni życia noworodka. Niewłaściwe mycie dziasel noworodka przyczynić się może do rozwoju próchnicy oraz do powstania wszystkich jej konsekwencji. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych produktów, które pomogą w utrzymaniu higieny jamy ustnej noworodka.
Czy noworodkowi myje się dziąsła?
Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się u dziecka w wieku płodowym, około trzeciego lub czwartego miesiąca ciąży. Niektóre dzieci, choć zdarza się to bardzo rzadko, rodzą się z już wyrżniętymi zębami, natomiast większość całkowicie bez nich. Bardzo ważne jest, aby higienę jamy ustnej noworodka rozpocząć jak najszybciej, już od pierwszych dni jego życia.
Mycie dziasel noworodka powinno odbywać się w ten sposób, że należy owinąć palec gazą lub pieluchą tetrową, zmoczoną wcześniej w przegotowanej, czystej wodzie. Następnie należy delikatnie przecierać wnętrze jamy ustnej i dziąsła maluszka. Taka higiena jamy ustnej powinna trwać, aż do wyrżnięcia się pierwszych dziąseł.
Kiedy mycie jamy ustnej noworodka?
Mycie dziasel noworodka powinno odbywać się codziennie, a najlepiej, w miarę możliwości po każdym karmieniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zarówno mleko pochodzące od matki, jak i mleko modyfikowane zawiera cukry. Ich długotrwałą obecność w buzi noworodka przyczynić się może do powstawania zmian próchnicowych, ze względu na tworzenie się środowiska, które sprzyja rozwojowi bakterii oraz pleśniawek, a także grzybicy. Pierwsze zabiegi higieniczne przeprowadzić można już od pierwszego dnia życia dziecka. Należy powtarzać je regularnie, zwłaszcza przed położeniem niemowlęcia do spania.
Higiena jamy ustnej noworodka
Mycie dziasel noworodka to podstawa w dbaniu o higienę jamy ustnej niemowlaka. Pozwala także w profilaktyce zapobiegania chorobom w przyszłości. Dobrze jest oswajać dziecko z podstawowymi zabiegami toaletowymi jak najwcześniej, ponieważ wyrobi sobie dobre nawyki już od najmłodszych lat. Pierwsze zabiegi toaletowe można rozpocząć wkrótce po urodzeniu dziecka, przy pomocy przegotowanej, czystej wody. Można do przemywania użyć również wywaru z rumianku, trzeba jednak uważać, bo może on uczulać.
Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, tzn. kiedy zauważy się pogorszenie nastroju maluszka i opuchnięte, bolące dziąsła można zainwestować w gumową, silikonową szczoteczkę, którą wkłada się na palec. Mycie dziasel noworodka będzie dla niego o wiele przyjemniejsze, jeżeli włączy się do tego masaż swędzących miejsc. Ukoi to ból dziecka, a przy tym pozwoli na dokładne oczyszczenie dziąseł. Można także zainwestować w szczoteczki do gryzienia, które zamiast włosia mają gumowe wypustki, które skutecznie masują bolące miejsca.
W momencie, kiedy wyrżną się pierwsze ząbki, niezbędna do higieny będzie szczoteczka do zębów z miękkiego włosia. Powinna mieć ona również zaokrągloną główkę i szeroki trzonek, tak aby dziecko mogło ją wygodnie trzymać w ręce. Szczoteczki trzeba wymieniać na nowe często, najlepiej raz na trzy miesiące.
Kiedy dziecko może zacząć używać pasty do zębów?
Pasty do zębów nie powinno się używać wcześniej niż wtedy, kiedy dziecko będzie już umiało ją wypluwać. Do tego czasu należy przemywać jego zęby jedynie przegotowaną wodą. Najlepiej włączyć pastę do zębów, kiedy dziecko skończy roczek. Powinna mieć ona małą zawartość fluoru, która dostosowana jest do wieku dziecka.
Jak jeszcze dbać o zęby niemowlęcia?
Nie wolno pozwolić zasypiać niemowlakowi z butelką w ustach, ponieważ jeśli znajdują się w nim mleko lub sok, to jest więcej jak pewne, że wkrótce pojawi się na nich próchnica. Najlepiej podawać dziecku do picia zwykłą wodę, bez żadnych dodatków. Jeśli maluch lubi zasypiać ze smoczkiem w buzi, należy mu go wyciągnąć zaraz, kiedy zapadnie w sen. Nie powinno się również oblizywać smoczka przed podaniem go noworodkowi, ponieważ w ten sposób przenosi się bakterie.
Trzeba także pamiętać, że jeszcze będąc w ciąży można zadbać o przyszłe zęby maluszka. Wystarczy stosować odpowiednią dietę, która powinna dostarczyć mu wiele wapnia, białka, witaminy D oraz fosforu. Dzięki temu wzmocni się nie tylko zęby dziecka, ale także cały układ kostny. Podobnie podczas karmienia matki powinny dbać o prawidłowe odżywianie, jeść dużo nabiału, drobiu i ryb, a także pieczywo pełnoziarniste. Dzięki temu wraz z pokarmem dostarczy się dziecku wszelkich potrzebnych witamin i składników mineralnych.
Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do dentysty?
Z pierwszą wizytą u stomatologa nie ma co zwlekać. Najlepiej udać się do kontroli w momencie, kiedy dziecko skończy pół roku. Pozostałe wizyty ustali już lekarz. Warto wybrać sprawdzonego stomatologa, który umie postępować z małymi pacjentami i nie zniechęcić ich do regularnego kontrolowania uzębienia. Niewłaściwe podejście może sprawić, że maluszek może nabawić się traumy do końca życia. Częste wizyty kontrolne pozwolą szybo wykryć i wyleczyć wszelkie zmiany na zębach, nawet na mlecznych.