Na czym polega skaling poddziąsłowy?

Usuwanie kamienia nazębnego jest ważną czynnością, która pozwoli uchronić zęby od powstawania próchnicy. Niestety, kamień nazębny jest zbyt twardy, aby usunąć go szczoteczką; dodatkowo, usunięcie go z trudno dostępnych miejsc podczas codziennej pielęgnacji zębów jest praktycznie niemożliwe. Z pomocą przychodzi skaling. Wykonuje się skaling poddziąsłowy i naddziąsłowy. Dowiedz się, na czym polega skaling poddziąsłowy, a także kiedy warto jest wykonać skaling.

Czym jest skaling?

Skaling jest zabiegiem profilaktycznym, którego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego z powierzchni zęba. Skaling może być wykonany na różne sposoby – przy użyciu płukanki zmiękczającej kamień, laserem, falami dźwiękowymi / ultradźwiękowymi, wiertłem, a także skalerem ręcznym.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje w wyniku utwardzenia płytki nazębnej, codziennie gromadzącej się na zębach. Płytka nazębna jest łatwo usuwalna podczas codziennej pielęgnacji zębów – wystarczy odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie i zastosowanie odpowiednich płukanek, by znacząco ograniczyć jej rozwój. Niestety, nawet odpowiednia higiena zębów nie jest w stanie zagwarantować stuprocentowej skuteczności w kwestii zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej.

Skaling poddziąsłowy

Skaling poddziąsłowy wykonuje się w przypadku, gdy kamień zębowy znajduje się w kieszonce dziąsłowej. Skaling poddziąsłowy polega na usunięciu kamienia z wspomnianego miejsca; najczęściej zabieg ten łączy się ze skalingiem naddziąsłowym. Skaler ultradźwiękowy jest narzędziem, które najczęściej wykorzystuje się, by wykonać skaling poddziąsłowy; z tego powodu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Skaling poddziąsłowy może też być wykonany z użyciem kiret, pozwalający na jeszcze szerszy dostęp do szczelin znajdujących się w jamie ustnej.

Ten rodzaj skalingu łączy się także z polerowaniem miejsc, wcześniej opanowanych przez kamień nazębny. Zastosowanie polerowania sprawia, że kamień nazębny odkłada się bardzo powoli, a dodatkowo przekłada się to pozytywnie na przyleganie dziąsła.

Wskazania do skalingu poddziąsłowego

Skaling, skupiający się na kamieniu poddziąsłowym, powinien być regularnie wykonywany, gdyż jego wykonanie zapobiega rozwojowi m.in. paradontozy, mogącej prowadzić do utraty stabilności zębów, a w konsekwencji – do ich wypadnięcia.

Zaleca się wykonanie także takich zabiegów jak: piaskowanie, fluoryzacja, lakierowanie. Wspomniane zabiegi usuwają zanieczyszczenia z zębów i wzmacniają ich szkliwo.